A Japán Meteorológiai Ügynökség shizuokai kirendeltsége november 6-án, szerdán észlelte először a havazást a Fudzsi-hegyen. A meteorológiai hivatal Kofu-i irodája csütörtökön hivatalosan is megerősítette a hó jelenlétét a Fudzsi-hegyi csúcsán. A szerdai észlelést a felhős időjárás miatt nem tudták azonnal hivatalossá tenni.
A Fudzsi-hegy, amely 3776 méter magasságával Japán legmagasabb pontja, fontos turisztikai látványosság és kulturális szimbólum. A Tokiótól délnyugatra fekvő hegy tiszta időben jól látható a fővárosból.
Az AFP hírügynökség szerint az idei első havazás jelentősen későbbre tolódott a korábbi évekhez képest, az elmúlt 130 év adatai alapján az idei a legkésőbbi időpont a hótakaró megjelenésére. 2023-ban október 5-én észlelték először a havat a csúcson, míg a korábbi rekord október 26. volt, ami 1955-ben és 2016-ban fordult elő.
Ez a szokatlan jelenség komoly aggodalmakat vet fel az éghajlatváltozás hatásaival kapcsolatban.
Japánban az idei nyáron rekordmeleget tapasztaltak: a június és augusztus közötti időszakban az átlaghőmérséklet 1,76 Celsius-fokkal haladta meg a szokásos értéket. Ez a tendencia szeptemberben is folytatódott, ami magyarázatot adhat a későio havazásra a Fudzsi-hegyen. Bár a szakértők óvatosak a közvetlen összefüggések levonásában, a késői havazás összhangban van az éghajlatváltozással kapcsolatos előrejelzésekkel. A globális felmelegedés hatásai egyre inkább érezhetők Japánban is, ami a jövőben további változásokat hozhat az ország időjárási mintázataiban.
Címlapkép forrása: Shutterstock