A német ipar vezető képviselői sürgős lépéseket követelnek a kormánytól, miután a koalíció felbomlása politikai bizonytalanságot okozott.
Az ágazat kulcsszereplői szerint az országnak nincs vesztegetni való ideje a gazdasági versenyképesség helyreállítására, különösen az ázsiai konkurencia és a magas költségek fényében.
A német gazdaság gerincét alkotó autipari, vegyipari és energetikai szektor képviselői hangsúlyozzák a gyors reformok szükségességét. Véleményük szerint a német vállalatok egyre inkább lemaradnak nemzetközi versenytársaiktól, ami azonnali cselekvést igényel.
A politikai helyzet szerdán este éleződött ki, amikor Olaf Scholz kancellár elbocsátotta Christian Lindner pénzügyminisztert, ezzel felbontva a szociáldemokratákból, zöldekből és szabaddemokratákból álló hármas koalíciót. A lépés kormányválságot eredményezett Európa legnagyobb gazdaságában, épp amikor az ipar gyengélkedik. Scholz bejelentette, hogy januárban bizalmi szavazást tervez, ami márciusi előrehozott választásokhoz vezethet. Az ipar képviselői szerint ez hosszan tartó bizonytalanságot okozhat, pont akkor, amikor az ágazatnak épp szabályozási támogatásra lenne szüksége. Hasonló véleményen van Hildegard Müller, a VDA autóipari lobbicsoport elnöke is: "Új választásokat kell tartani, amilyen gyorsan csak lehet. Németország ebben a helyzetben nem engedhet meg magának további patthelyzetet."
Az autipar helyzete különösen súlyos. A gyártók szenvednek a növekvő globális kereskedelmi feszültségektől, miközben az ázsiai versenytársak olcsóbb termékekkel lépnek be az európai piacra. Oliver Blume, a Volkswagen vezérigazgatója nemrég találkozott Scholz kancellárral, hogy megvitassák az iparág támogatásának lehetőségeit. Scholz ígéretet tett arra, hogy még karácsony előtt törvénytervezetet nyújt be az ipar azonnali támogatására. Kérdéses azonban, hogy ezt hogyan tudja megvalósítani a parlament többség nélkül.
Forrás: Reuters
Címlapkép forrása: Shutterstock