Az orosz igazságszolgáltatás döntése egy négyéves jogi folyamat eredménye. A per 2020-ban indult, amikor a YouTube letiltotta az ultranacionalista Tsargrad csatornát, válaszul a tulajdonosa ellen bevezetett amerikai szankciókra. Az orosz-ukrán konfliktus kirobbanása után további csatornák kerültek tiltólistára, ami újabb pereket eredményezett.
Ivan Morozov ügyvéd a TASZSZ állami hírügynökségnek nyilatkozva kifejtette:
A Google-t egy orosz bíróság közigazgatási felelősségre vonta az Art. 13.41-es közigazgatási szabálysértési törvénykönyvének 13.41-es paragrafusa alapján a YouTube platformon lévő csatornák eltávolításáért. A bíróság kötelezte a vállalatot, hogy állítsa vissza ezeket a csatornákat.
A bíróság által kiszabott büntetés napi 100 ezer rubel, ami hetente megduplázódik. Ez a kamatos kamat elve alapján működő rendszer vezetett a jelenlegi, csillagászati összeghez. A szám kiírva így néz ki: 20 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000.
Hogy ezt perspektívába helyezzük, a Világbank becslése szerint a globális GDP 100 000 milliárd dollár körül van, ami a várható bírsághoz képest aprópénz.
A Google 2022 óta gyakorlatilag nem működik Oroszországban. A vállalat az ukrajnai konfliktus kirobbanása után kivonult az országból, bankszámláit a hatóságok lefoglalták, helyi leányvállalata csődbe ment. A több mint 200 oroszországi alkalmazott egy részét áthelyezték, másokat elbocsátottak.
Jelenleg a jogi csatározások nemzetközi szinten folytatódnak, Oroszország igyekszik lefoglalni a Google vagyonát, eddig kevés sikerrel. Az Alphabet, a Google anyavállalata legutóbbi pénzügyi jelentésében optimistán nyilatkozott a helyzetről:
Nem hisszük, hogy ezek a folyamatban lévő jogi ügyek jelentős negatív hatással lennének.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ