Az infláció + reálhozam = nominális hozam leegyszerűsített egyenletből 2022-ben és 2023-ban óriási figyelem esett az inflációs számokra és a nominális hozamok alakulására. Az inflációs adatok és a világ vezető jegybankjainak az elsősorban a pénzromlás ütemének alakulásához igazított monetáris politikai döntései az első számú irányító erőként hatottak a tőkepiacokon. A kötvénykereskedelem a 2010-es évek relatív pangása után újra a reneszánszát élte és éli. Közben egy kicsit a világ megfeledkezett arról, hogy mi is a helyzet a kockázatmentes reálhozamokkal.
A december 13-i Fed-ülést követő sajtótájékoztatón maga Jerome Powell hozta szóba a reálkamatlábak kérdéskörét, azt indikálva a következő évre, hogy a reálhozamoknak csökkenniük kell. Immár hatodik egymást követő hónapban kapunk 3-as számmal kezdődő év/év inflációt az Egyesült Államokban. Az utolsó ismert érték a 3,1 százalékos 2023 novemberi év/év infláció. A következő három hónapra (és kifejezetten januárra és februárra) relatíve magas bázisértékek vannak, ami miatt három hónap múlva simán láthatunk 2,5 százalékos év/éves USA headline inflációs számot. Ami változatlan Fed-kamatszintek mellett azt jelentené, hogy az amerikai jegybank irányadó kamatlába 2007 szeptembere óta nem látott módon haladná meg az éppen aktuális (és emiatt természetesen visszatekintő) év/éves inflációs adatot.
Érdemes is erre az adatsorra egy pillantást vetnünk az elmúlt negyven év történelméből. A következő ábrán az látható, hogy a Fed Funds Rate értéke hány százalékponttal haladta meg az adott hónapban az éppen akkor kimutatott headline infláció év/éves értékét 1984 januárja és 2023 novembere között:
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!