Upstream: emelkedő olajárak és extraadó-hatás
Idén eddig elképesztő bizonytalanság figyelhető meg az olajáraknál, jelentős kilengések mentén alakultak az elmúlt tíz hónapban a nyugati benchmark termékeknek, azaz a Brentnek és az amerikai WTI-nek az árai is. Az általunk vizsgált három hónapos időszakban (július-szeptember) azonban egyértelműen emelkedő olajárakról beszélhettünk, az áremelkedést elsősorban az izraeli-palesztin háború kirobbanása fűtötte. A Brent átlagára a második negyedéves 77,8 dolláros hordónkénti szintről 85,9 dolláros szintre ugrott, ezzel megtörve a négy negyedévig tartó csökkenő tendenciát.
A Mol az elmúlt években jellemzően forintban tette közzé a negyedéves számait, az elemzői várakozásokat is forintban kaptuk meg, a 2022-es harmadik negyedév viszont fontos változást hozott, hiszen az olajcég már csak dollárban tette közzé az elemzői konszenzust és a cég negyedéves számai is dollárban érkeztek. Ez vélhetően ezúttal is így lesz, a szakértők várakozásai most is dollárban kifejezve jelentek meg.
Valamelyest visszavethette a Mol kutatás-termelés üzletágának (upstream) az eredményét a termelés csökkenése - az Erste elemzője, Pletser Tamás számításai szerint a nemrég lezárt negyedévben napi 89 ezer hordóegyenértékes volt a társaság kitermelése, ami alacsonyabb az előző negyedév 91,6 ezer hordóegyenértékesénél. Ezt a kisebb termeléscsökkenést azonban több, mint kompenzálhatta a magas olajár-környezet és az a tény, hogy a cég a harmadik negyedévben
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!