Elsősorban a három vezető tiszta technológia - vagyis a fotovoltaikus napelemek, a szélturbinák és az elektromos járművek - térnyerésének hatására az emisszió várható alakulását a 'business as usual' forgatóköny alapján jelző grafikon (STEPS-2023) ma már sokkal jobban mutat, mint a 2015-ös Párizsi Klímaegyezmény előtti állapot alapján rajzolt alapforgatókönyv (az alábbi garfikonon: Pre-Paris Baseline). Az IEA napokban kiadott jelentése szerint valamikor 2024-2025-ben elkezdődhet a szén-dioxid-kibocsátás rég várt csökkenése.
Az ENSZ-tagállamok (lényegében a világ összes országa) 2015-ös kulcsfontosságú megállapodása előtt a várakozás úgy szólt, hogy az akkori mintegy 35 milliárd tonnáról 2030-ig megközelítőleg 43 milliárd tonnára emelkedik a globális energiaszektor CO2-kibocsátása. A klímaegyezményen és az azóta hozott döntéseknek is köszönhetően ma már úgy tűnik, az évtized végére további intézkedések nélkül is 35 milliárd tonnára csökkenhet a klímaváltozás fő felelősének tartott kibocsátás a 2022-es 37 milliárd tonnás rekord szintről.
A 2030-as emissziós kilátások durván 8 milliárd tonnás javulásából a napelemek hozzávetőleg 3, a szélerőművek 2, az elektromos autók pedig körülbelül 1 milliárd tonnával veszik ki a részüket, míg a fennmaradó mennyiség megtakarítása egyéb tiszta technológiáknak köszönhető. Ezzel párhuzamosan a fosszilis energia iránti kereslet emelkedése is megállhat, amint arról az IEA új jelentése alapján ebben a cikkünkben beszámoltunk.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!