Az energiaválság sajátos magyarországi vonása, hogy éppen akkor romlottak drasztikusan az újonnan telepítendő naperőművek hálózati csatlakozási feltételei, amikor minden korábbinál nagyobb az igény napenergiára. A hosszabb előkészítést igénylő új nagy naperőmű beruházások hivatalosan május eleje óta (az iparágból származó értesülések szerint viszont már 2021 eleje óta) nem kaphatnak új csatlakozási engedélyt, míg a háztartási napelemes rendszerek (HMKE-k) esetében az október 31. után benyújtandó igények nyomán megvalósuló kis naperőművek határozatlan ideig nem táplálhatnak vissza a hálózatra. Ezzel a HMKE-beruházások egy időre a nem megtérülő kategóriába kerülnek át, míg a vállalatokat a nyáron a saját célra termelő naperőművekhez is előírt rugalmassági kapacitás telepítési kötelezettség hozta még nehezebb helyzetbe (amin a kormány most a gyármentő programmal szándékozik javítani).
Mindegyik szabályozási változás egyetlen okra vezethető vissza, ami a hivatalos indoklások alapján némileg leegyszerűsítve az, hogy a hálózatfejlesztések gyakorlatilag nem tudták tartani a lépést az időjárásfüggő megújulóenergia-termelő kapacitás gyors bővülésével. Ezek szerint a szigorításokat az magyarázza, hogy a rendszer infrastruktúra oldalát és rugalmasságát szinkronba kell hozni az időjárásfüggő kapacitások rohamos növekedésével a biztonságos energiaellátás fenntartása érdekében; a rendszerszabályozási igények növekednek a naperőművek terjedése miatt, és a jelenlegi hálózat nem bírja el az energia betáplálását.
A naperőművek terjedéséből következő hálózati kihívások már évek óta a szakmai közbeszéd részét képezi, és bár időközben folyamatosan és több síkon történtek fejlesztések, ezek a jelek szerint nem voltak elegendőek ahhoz, hogy megelőzzék a drasztikus korlátozások bevezetését. Ennek több oka van, az egyik az, hogy a rezsicsökkentés, illetve a rendszerhasználati bevételek hatósági árszabályozással való korlátozása miatt nem jutott elegendő forrás az elosztóhálózat fejlesztésére. Pedig a napelemes kapacitás lendületes növekedése aligha jelenthet meglepetést bárkinek is, különösen, hogy a kisebb-nagyobb naperőművek többszörös hazai támogatásai miatt már a mostani lépések előtt jóval korábban is látható volt, hogy a növekedés jóval gyorsabb a 2020 januári kormányzati energiastratégiában foglalt ütemtervnél.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!