A 2021-es évnek a világ úgy vágott neki, hogy már a rendelkezésre álltak a frissen kifejlesztett vakcinák, és a járvány gazdasági hatásai miatt bevezetett gazdasági ösztönzők még javában dübörögtek. Ennek eredményeként a járvánnyal szembeni harc kedvező kilátásai miatti optimizmus és a globálisan jelenlévő likviditásbőség felfelé hajtotta az olyan tőkepiaci eszközök árát, mint a részvények, a nyersanyagok, és a kriptovaluták.
Persze a vakcinák nem jelentettek azonnali megoldást a járványhelyzetre, és az ellátási lánc problémái például mostanáig sem oldódtak meg. Ennek egyik legnyilvánvalóbb kárvallottjai az autógyártók, amelyek jóval kevesebb járművet tudtak gyártani a korábbi évekhez képest, hiszen a chiphiány korlátokat szabott a gyártásnak. Az ellátási lánc problémai emellett a nyersanyagpiacon komoly árfelhajtó erőként jelentek meg, a mezőgazdasági termékek közül nagyot emelkedett a például a repce, a zab, vagy a pammut árfolyama.
A tavalyi év vesztesei között volt például az arany, az ezüst, vagy például a svájci frank, illetve a hosszú amerikai államkötvények – részben mert a befektetők kockázati étvágya kitartó volt egész évben, utóbbiak pedig a kevésbé kockázatos, menedékeszköz kategóriába esnek.
Miről szól még a cikk?
- Megnéztük a fontosabb tőkepiaci eszközök teljesítményét a 2021-es évben.
- Nagyot mentek a nyersanyagok, de azért ebben az eszközosztályban sem csak nyertesek voltak.
- A globális középmezőnyben zárta az évet a magyar tőzsde.
- Az év végére erősödött a dollár, miközben a török líra majdnem 80 százalékot veszített a zöldhasúval szemben.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!