Ha a teljes részvénypiacot vizsgáljuk, akkor az elmúlt évtized adatai alapján az látszik, hogy a globális részvénypiaci profit nem csak, hogy stagnált az elmúlt 10 évben, de egyre volatilisebbé is vált. Az alacsonyabb profitnövekedés és a magasabb kockázat alacsonyabb, és nem magasabb P/E rátákat indokolna, ehelyett azonban a legtöbb részvénypiac átárazódott. A probléma egyik, fontos része az, hogy a világ jegybankjai a különböző monetáris politikai eszközökkel felhajtották a részvényárfolyamokat, az árazások anélkül nőttek, hogy a profitnövekedés támogatná azt.
Ha az elmúlt néhány negyedévet nézzük, akkor egyértelműen látszik, hogy a piac átárazódásával, vagyis az árazási szorzók emelkedésével magyarázható a részvénypiaci hozamok nagy része, és nem a profitbővüléssel.
A globális részvénypiacon (MSCI World az amerikai részvények nélkül) az előretekintő profit az elmúlt egy évtizedben 12 százalékkal csökkent, ezen az időtávon azonban az árfolyam több mint 25 százalékkal emelkedett, ami egyértelműen az árazási szorzók kitágulásának tudható be.
Miről szól még a cikk?
- A globális részvénypiaci profit az elmúlt egy évtizedben stagnált.
- A részvénypiacok ezalatt átárazódtak, nem a profitok, hanem az árazás kitágulása okozta az árfolyamemelkedést.
- A kötvényhozamok emelkedésére eltérően reagálnak a különböző részvények.
- A tőzsdei bika piac úgy valósult meg, hogy abban a ciklikus részvények gyakorlatilag nem vettek részt.
- A value, ciklikus részvények immunisabbak lehetnek a kötvényhozamok emelkedésére.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!