Egy hanyatló iparág? Dehogyis!
A World Nuclear Industry Status Report (WNISR) adatai alapján 2020 júliusában világszerte 408 reaktor működött 31 országban, ami 9-cel alacsonyabb az egy évvel korábbi adatokhoz képest. Ez egyébként 10-zel kevesebb mint, ami 1989-ben volt és 30-cal a 2002-es mindenkori csúcshoz képest.
Az ugyanakkor hozzátartozik a teljes képhez, hogy a reaktorok átlagos mérete az 1989-es 740 megawattról 890 megawattra nőtt 2020-ra.
Az is figyelemreméltó, hogy az atomenergia továbbra is a globális villamosenergia-termelés több mint 10 százalékát adja, bár ez jóval alacsonyabb, mint az 1996-os csúcs, ami 17,5 százalék volt. A csökkenő trend azonban egyre inkább laposabbnak tűnik, és 2019-ben már minimális 0,2 százalékpontos növekedés volt látható az előző évhez képest. A WNISR grafikonja alapján pedig azt is érdemes kiemelni, hogy a bár az atomenergia részaránya ugyan csökkent a globális áramtermelési mixben, de a termelés mértéke nőtt az elmúlt években. Magyarán nem arról van szó, hogy kevesebb atomenergiát használunk, hanem arról, hogy más energiaforrások (pl. megújulók) bővültek dinamikusabban. A nukleáris energia bővülésében pedig Kína és más fejlődő országok játszanak kulcsszerepet.
Miről szól még a cikk?
- Az atomenergia kilátásai
- Az uránbányászok nem termelnek
- Miért lehet jó befektetés az urán?
- Hogyan érdemes meglovagolni a lehetőséget?
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!