Portfolio signature

Átláthatatlan káosz az uniós támogatásoknál: 7,4 milliárd euró sorsa bizonytalan

Az Európai Számvevőszék 2025 áprilisában közzétett jelentése új megvilágításba helyezi az Európai Unió és a nem kormányzati szervezetek közötti finanszírozási kapcsolatot. A dokumentum több szempontból is rávilágít arra, hogy az uniós költségvetésből nyújtott támogatások átláthatósága továbbra is korlátozott, és hogy az EU intézményeinek jelentős kihívást jelent a támogatások címzettjeinek pontos azonosítása, a források követése, valamint az uniós értékek betartásának ellenőrzése terén. Bár az Európai Bizottság és más uniós szervek az elmúlt években több intézkedést is hoztak a pénzügyi átláthatóság javítására, a Számvevőszék értékelése szerint ezek eredményessége részleges, és az adatkezelés minősége, valamint az elszámoltathatóság szintje még mindig nem kielégítő.
Az EU kulcsszerepet játszik a kontinens energiapolitikájának átalakításában. Az Európai Bizottság az elmúlt időszakban új támogatási és szabályozói reformokat mutatott be. Ha részleteiben megismerné az eddigi eredményeket és a várható fejleményeket, vegyen részt szakmai eseményünkön!

Hónapok óta téma az Európai Bizottság és az Európai Parlament vitáiban, hogy az uniós forrásokból milyen civil szervezeteket támogattak, azok pontosan milyen feladatokra kaptak EU-pénzeket. Leginkább azért, mert az Európai Néppárt azzal vádolta meg az uniós végrehajtó testületet, hogy zöldszervezetekkel szerződött, amelyek aztán lobbiztak, adott esetben akár a Bizottság érdekeit képviselve. Ez egészült ki azzal, hogy a magyar kormány a USAID-programokra mutogatva követelte, hogy Brüsszel hozza nyilvánosságra a támogatási szerződéseket.

Az Európai Bizottság végig azzal érvelt, hogy a közvetlen együttműködési megállapodások adatai elérhetők a testület saját átláthatósági felületén, míg a tenderen pénzhez jutó NGO-k adatai a pályázati adatbázisokban találhatók meg.

Az Európai Számvevőszék részben a fenti vitákra reagálva készített egy különjelentést, amelyben visszaélésekre utaló jeleket nem talált, de a transzparencia hiánya, a bürokratikus káosz miatt megrótta a Bizottságot.

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés