Hónapok óta téma az Európai Bizottság és az Európai Parlament vitáiban, hogy az uniós forrásokból milyen civil szervezeteket támogattak, azok pontosan milyen feladatokra kaptak EU-pénzeket. Leginkább azért, mert az Európai Néppárt azzal vádolta meg az uniós végrehajtó testületet, hogy zöldszervezetekkel szerződött, amelyek aztán lobbiztak, adott esetben akár a Bizottság érdekeit képviselve. Ez egészült ki azzal, hogy a magyar kormány a USAID-programokra mutogatva követelte, hogy Brüsszel hozza nyilvánosságra a támogatási szerződéseket.
Az Európai Bizottság végig azzal érvelt, hogy a közvetlen együttműködési megállapodások adatai elérhetők a testület saját átláthatósági felületén, míg a tenderen pénzhez jutó NGO-k adatai a pályázati adatbázisokban találhatók meg.
Az Európai Számvevőszék részben a fenti vitákra reagálva készített egy különjelentést, amelyben visszaélésekre utaló jeleket nem talált, de a transzparencia hiánya, a bürokratikus káosz miatt megrótta a Bizottságot.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!