További EU-pénzeket veszít el a kormány, alig van tér pályázatok kiírására
Uniós források

További EU-pénzeket veszít el a kormány, alig van tér pályázatok kiírására

Magyarország jelentős uniós forrásokat veszít el az Európai Bíróság által kiszabott bírságok és a befagyasztott támogatások miatt. A kormány 2024 júniusa óta napi 1 millió eurós büntetést bukik el a költségvetésből az uniós menekültügyi szabályok megsértése miatt. Az Európai Bizottság közérdekű adatigénylésünkre közölte, hogy már közel 325 millió eurót levont az országnak járó uniós támogatásokból a 2021–2027-es kohéziós források terhére, és a bírság tovább halmozódik. Eközben Magyarország a jogállamisági eljárás miatt több mint 1 milliárd eurót tavaly év végén végleg elveszített, és ha a befagyasztott forrásokat nem sikerül időben felszabadítani, akkor az n+2 szabály miatt még további milliárdok veszhetnek el minden év decemberében. A fedezettel rendelkező uniós pályázatoknál már csak korlátozott a kabinet mozgástere.
Hamarosan teljes átalakul az uniós támogatások rendszere, az erről szóló reformterveket most dolgozzák ki Brüsszelben. Hogy a lehető leginkább képben legyen a tervezett változásokról, vegyen részt ingyenes szakmai eseményünkön!

Magyarország 2024 júniusában súlyos pénzügyi büntetést kapott az Európai Unió Bíróságától (EUB) a menekültügyi szabályok megsértése miatt. Az ítélet szerint az ország nem biztosította a menedékkérők jogainak megfelelő érvényesítését, és jogellenesen akadályozta a menekültkérelmek benyújtását.

A magyar kormány álláspontja szerint az ítélet politikailag motivált, és azt igazságtalannak tartja, ezért inkább jogi lépéseket tesz, nem változtat a hazai törvényeken.

Bár a kabinet szerint a büntetést a kötelező befogadás elutasítása miatt szabták ki, valójában ezt az Európai Bizottság és az EUB nem követeli meg. Az ítéletek értelmében a kormánynak csak azt kellene lehetővé tennie, hogy az országon belül is kezdeményezhetők legyen a menekültügyi eljárások, amelyek elutasítására továbbra is lehetősége van a hatóságoknak.

A szankció pénzügyi szempontból is jelentős terhet ró az országra: Magyarországnak egy 200 millió eurós átalánybírságot kellett volna befizetnie, emellett pedig napi 1 millió eurós büntetést kapott, amíg nem tesz eleget a bírósági döntésében foglaltaknak és módosít a hazai jogszabályokon.

Mivel a kormány nem fizette be az összeget, a bírság halmozódik, és 90 naponként az Európai Bizottság elkezdi végrehajtással kiegyenlíteni az összeget.

Az Európai Bizottság jelezte, hogy a bírság összegét levonhatja bármilyen uniós forrás kiutalásából, így az agrártámogatásokból, a 2014-2020-as és a 2021-2027-es költségvetés kohéziós transzfereinél is.

Kiköveteltük a választ Brüsszeltől

A brüsszeli végrehajtó testület viszont eddig nem válaszolt azokra a kérdésekre, hogy melyik forráskészletnél hajtották be a bírságösszegeket, így a Portfolio közérdekű adatigénylésben kért tájékoztatást.

Az Európai Bizottság így közölte, hogy eddig a 200 millió eurós átalányösszeg mellett három hónapnyi napi bírságot is levont, összesen 293 millió euró (120 milliárd forint) értékben, valamint hogy

a 2021–2027-es kohéziós források utalásainál hajtották végre a levonásokat.

Az uniós testület azt is közölte, hogy késedelmi kamatokat is felszámolták, amelyek az EU-s jogszabályok szerint az EKB alapkamatán felüli 8 százalékos terhet jelentenek. Mivel októberben 3,5 százalékos kamatszintnél kezdték meg a végre hajtásokat ez összesen 11,5 százalékos büntető kamatot jelentett a levonáskor a számításaink szerint.

Így összesen mintegy 325 millió euró (131,5 milliárd forint) levonására volt jogosult a Bizottság.

Mostanra pedig a napi bírságokból – a már behajtott tételekkel együtt – már több mint 250 millió euró gyűlt fel összesen. Ez azt jelenti, hogy a kohéziós források egy részét már nem Magyarország fejlesztéseire, hanem az uniós jogszabályok megsértéséért kiszabott büntetés fedezésére fordították.

Orbán Viktor miniszterelnök már többször is azt mondta, hogy a magyar kormány nem hajlandó a migrációs vitában semmilyen engedményt tenni az Európai Bizottságnak. Ha ezt az elköteleződését fenntartja a kabinet, akkor idén 365 millió eurót veszíthet az ország, valamint kamatfüggő büntetőtételt is levonhatja Brüsszel. A mostani FRA-árazásokkal számolva az átlagosan 10,65 százalék körüli büntetést jelent, így több mint 403 millió eurónyi forrást veszíthet a magyar büdzsé december végéig. Viszont itt attól függően, hogy milyen transzferekből tudja levonni a Bizottság a végrehajtást, elképzelhető, hogy az agrárpénzeket érinti majd a büntetés.

az N+2 szabály miatt – ha a jogállamisági vitákat 2025-ben sem rendezik –, akkor az év végével újabb 1,04 milliárd eurónyi kohéziós forrás válik örökre elérhetetlenné.

Alig van már mozgástér pályázatok kiírására

A fentieket is figyelembe véve érdekesen áll a Magyarország számára rendelkezésre álló uniós források helyzete. A teljes 21,7 milliárd eurós kohéziós keretből több mint egy 1 milliárd eurót tehát tavaly év végén végleg elveszített a magyar kormány, mivel a kondicionalitási – köznyelvi nevén jogállamisági – eljárásban 2022 óta nem tudott megállapodásra jutni a Bizottsággal.

Így az új közös költségvetés n+2 szabálya értelmében a befagyasztott 10,5 milliárd euróból a ciklusra járó összeg közel hetedét elveszítette.

Magyarország uniós támogatásainál egyébként is szűkös a mozgástér: a kormány már alig tud új uniós támogatásokat kiírni, hogy azok mögött biztos fedezetet tudhat. A pályázat.gov.hu kormányzati oldal adatai szerint a 2021–2027-es uniós költségvetési ciklus keretében már csak minimális forrás érhető el, mivel a befagyasztott és levont összegek jelentősen csökkentették az elérhető keretet, míg a felszabadított 12,2 milliárd eurónyi elérhető rész nagy részét már lefedték pályázatokkal.

A jelenlegi állás szerint a befagyasztott kohéziós alap teszi ki a legnagyobb részt, 9,6 milliárd eurót, amihez már jön az 1 milliárd eurós n+2 szabály szerinti levonás is, míg a helyreállítási alapból (RRF) is 6 milliárd euró zárolás alatt áll.

Ha az elérhető és elérhetetlen pénzek megoszlását nézzük  (a földalapú agrártámogatásoktól eltekintve), akkor összegszerűen így néz ki a helyzet:

Papíron ezekre a kormány úgy is kötelezettséget vállalhat, hogy azokat befagyasztva tartja az Európai Bizottság, azonban ennél az a kockázat fenyeget, hogy a 2027-es költségvetési ciklus végéig nem térítik meg ezeket Brüsszelből. Ha pedig ez megtörténne, akkor az uniós költségvetési hiányszabályok miatt ezek a tételek az adott év költségvetési deficitjét növelnék a teljes le nem fedett összeg mértékéig.

A migrációs bírság levonása viszont rövidtávon is pénzforgalmi hatásokkal jár: a végrehajtás alá kerülő összegek már befogadott számlák ellenértékét jelentenék, tehát ezeket a kormány már kifizette, vagy vállalta, hogy kifizeti a különböző operatív programos pályázatok győzteseinek. Tehát minden egyes levonás – ha nem is drasztikus mértékben –, de csökkenti a kormányzati „készpénzállományt”.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az Európai Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.
Kiszámoló

Hitelpiaci körkép 2025 február

Megkértem hitelügyintézős Gáborunkat, hogy írjon röviden egy cikket arról, hogy mire számítson az, aki most akar hitelt felvenni. A rossz hír az, hogy aki a hitelkamatok esésére várt, annak c

Holdblog

PMÁP: Mi legyen a pénzzel?

Rég volt akkora kisbefektetői felfordulás a hazai piacon, mint most, amikor kifutnak a PMÁP-ok és több ezer milliárd forint keresi a helyét a befektetési világban.... The post PMÁP: Mi legyen a

Kasza Elliott-tal

Alibaba - kereskedés

Tavaly októberben volt egy kitörése a BABA-nak, akkor azt hittem, véget ér a végtelen várakozás, és eladhatom a 2021-es vételeimet. Akkor nem jött össze, de talán majd most. A 2024 Q4 jel

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Ilyen tavaszi időjárás várható: berúghatja az ajtót a La Niña fázis
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Portfolio-MAGE Automotive Industry 2025
2025. március 26.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Képes leszel megtalálni a számodra legmegfelelőbb befektetési terméket, miközben olyan gyakorlati stratégiákat sajátítasz el, amiket azonnal bevethetsz a sikeres befektetésekhez!

Ez is érdekelhet
kaja kallas