Az intézkedések célja, hogy tovább gyengítsék a Kreml mozgásterét az Ukrajna elleni háború folytatásában – írja közleményében az Európai Tanács a végül a magyar kormány által is megszavazott intézkedéscsomagról. Az Orbán Viktor vezette kabinet eredetileg a lépések megvétózásával fenyegetett, de miután az Európai Bizottság és a Tanács egyértelműsítette, hogy a Mol reexportálhat finomított orosz olajtermékeket Magyarországra, támogatta az intézkedést.
Kaja Kallas, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője hangsúlyozta, hogy a ma pont három éve tartó orosz agresszióval szemben a szankciók hatékony eszközt jelentenek.
„Ez az újabb szankciós csomag nemcsak az orosz árnyékflottát célozza, hanem azokat is, akik támogatják a nem biztonságos olajszállító hajók működését, a videojáték-kontrollereket, amelyeket drónok irányítására használnak, a szankciók kijátszására szolgáló bankokat, valamint a hazugságokat terjesztő propagandacsatornákat.
Nem kérdés, ki az agresszor, ki az, akinek fizetnie kell, és ki az, akit felelősségre kell vonni ezért a háborúért
– fogalmazott.
A legújabb csomagban 83 új személyt és entitást vettek fel a szankciós listára, köztük olyanokat, akik közvetlenül részt vesznek Ukrajna területi integritásának megsértésében. A szankciók új célpontjai közé tartoznak azok is, akik az árnyékflotta működtetésében, vagy az orosz katonai-ipari komplexum finanszírozásában vesznek részt.
További 74 hajó került fel a listára, amelyek az olajárplafon kijátszásában vagy katonai felszerelések és lopott ukrán gabona szállításában vesznek részt.
Az EU először vezetett be tranzakciós tilalmat olyan külföldi pénzintézetekre, amelyek az orosz jegybank SPFS pénzügyi üzenetküldő rendszerét használják a szankciók megkerülésére. Emellett 13 orosz regionális bank számára is korlátozták a pénzügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférést.
Az új csomagban 53 további szervezet került feketelistára, amelyek közvetlenül támogatják az orosz haditechnikai fejlesztéseket, köztük olyan cégek is, amelyek Kínában, Indiában, Kazahsztánban, Szingapúrban, Törökországban és az Egyesült Arab Emírségekben működnek.
Az intézkedések az orosz ipari kapacitások gyengítésére is irányulnak.
További korlátozásokat vezettek be többek között vegyi anyagok, műanyagok és gumi exportjára, valamint az orosz alumínium behozatalára. Az EU felfüggesztette nyolc orosz médiaorgánum sugárzási engedélyét, amelyek fontos szerepet játszanak a Kreml propagandájának terjesztésében. Emellett tilalom alá kerültek bizonyos orosz kikötők és repülőterek, amelyeket katonai szállításokra vagy szankciók megkerülésére használnak.
A szankciók kiterjednek Fehéroroszországra és az Ukrajna megszállt területeire is. A fehérorosz intézkedések az oroszokkal azonos kereskedelmi korlátozásokat tartalmaznak, míg a Krímben és Kelet-Ukrajna orosz ellenőrzés alatt álló részein megtiltják több szolgáltatás, például könyvvizsgálat, jogi tanácsadás, építési és IT-szolgáltatások nyújtását. Az Európai Unió fenntartja a további szankciók lehetőségét, amennyiben Oroszország nem változtat politikáján.
Címlapkép forrása: EU