A magyar kormány elképesztő költekezést produkált az EU-s jelentés szerint
Uniós források

A magyar kormány elképesztő költekezést produkált az EU-s jelentés szerint

Az Európai Bizottság csütörtökön közzétett egy áttekintést az állami támogatási intézkedések alkalmazásáról az ideiglenes válság- és átállási keret (TCTF) keretében. A jelentés szerint a tagállamok aktívan éltek a lehetőséggel, de a jóváhagyott forrásoknak csak egy részét használták fel eddig. GDP-arányos Magyarország folyósította a legtöbb támogatást a vállalatoknak és a háztartásoknak.
Hamarosan teljes átalakul az uniós támogatások rendszere, az erről szóló reformterveket most dolgozzák ki Brüsszelben. Hogy a lehető leginkább képben legyen a tervezett változásokról, vegyen részt ingyenes szakmai eseményünkön!

A TCTF 2023. március 9-én lépett életbe, felváltva a korábbi ideiglenes válságkeretet (TCF), amelyet Oroszország ukrajnai inváziója után vezettek be a gazdaság támogatására. Az új keret kifejezetten a zöld átállás előmozdítását célozza, három fő területen nyújtva segítséget: a megújuló energiaforrások terjedésének gyorsítása, az ipari folyamatok szén-dioxid-mentesítésének ösztönzése, valamint a nettó nulla kibocsátás eléréséhez szükséges kulcsfontosságú szektorok beruházásainak felgyorsítása. Ezek az átmeneti intézkedések 2025. december 31-ig maradnak érvényben – olvasható a Bizottság közleményében.

A most közzétett összegzés alapján a TCF és a TCTF egyaránt lehetővé tette a tagállamok számára, hogy az állami támogatási szabályok rugalmas alkalmazásával gyorsan és célzottan nyújtsanak pénzügyi segítséget a rászoruló vállalkozásoknak, miközben biztosítják a belső piac egyensúlyát. A jelentés kiemeli, hogy 2024 első félévében azok a tagállamok, amelyek számára engedélyezték az átmeneti intézkedések alkalmazását, már el is kezdték azok végrehajtását.

A Bizottság 2022 márciusa és 2024 júniusa között több mint 500 döntést hozott, összesen 370 nemzeti intézkedést hagyva jóvá 27 tagállam számára.

A jóváhagyott állami támogatások összértéke mintegy 796 milliárd eurót tett ki, azonban ennek csupán egy része, körülbelül 219 milliárd euró (azaz 27%) került ténylegesen kiosztásra a vállalatok számára. Az így megítélt támogatások éves szinten az EU összesített GDP-jének 0,52%-át teszik ki.

Különösen az átmeneti intézkedések tekintetében a Bizottság 2023 márciusa és 2024 júniusa között 37 határozatot hozott, amelyek 16 tagállam által bejelentett 35 nemzeti intézkedésre vonatkoztak, összesen több mint 47 milliárd eurós költségvetéssel. Ennek ellenére a ténylegesen kiosztott támogatások eddig mindössze 2,4 milliárd eurót értek el, ami arra utal, hogy a tagállamok előtt még jelentős mozgástér áll a program lehetőségeinek teljes kihasználására.

Az Európai Bizottság legfrissebb jelentése szerint 2022 márciusa és 2024 júniusa között közel 796 milliárd euró állami támogatást hagytak jóvá az ideiglenes válság- és átállási keret (TCTF) vagy a Szerződés alapján, annak elveit követve. Azonban a jóváhagyott támogatásoknak csupán 27%-át, mintegy 219 milliárd eurót folyósították ténylegesen a vállalkozások számára. Ez a támogatás az EU27 GDP-jének nagyjából 0,5%-át tette ki ebben az időszakban. A jelentés arra is rámutat, hogy több tagállam további, jelentős mértékű gazdasági és lakossági támogatási intézkedéseket hozott, amelyek nem minősülnek állami támogatásnak, így nem szerepelnek a hivatalos statisztikákban.

Az Európai Bizottság az állami támogatási szabályok rugalmas alkalmazásával lehetőséget biztosított a tagállamoknak, hogy gyorsan reagáljanak az orosz-ukrán háború okozta gazdasági zavarokra, különösen az energiaszektorban. Az eredetileg 2022 márciusában bevezetett ideiglenes válságkeret (TCF) célja az volt, hogy segítséget nyújtson a megnövekedett energiaárak kompenzálására, valamint kedvezményes állami hitelek és garanciák formájában likviditási támogatást biztosítson. Ezt 2023 márciusában váltotta fel a TCTF, amely kiterjesztette és egyszerűsítette a megújuló energiaforrásokra és az ipari dekarbonizációra irányuló támogatásokat, valamint ösztönözte a nettó nulla kibocsátás eléréséhez szükséges beruházásokat.

A Magyarországot érintő jelentés szerint az ország 8,4 milliárd eurónyi állami támogatást nyújtott a vállalatoknak, amely az ország GDP-jének 1,79%-át teszi ki.

Ezzel Magyarország a legnagyobb állami támogatást nyújtó tagállam a GDP arányában. A támogatások jelentős része az energiaárak emelkedésének kompenzálására és a vállalkozások likviditási helyzetének javítására irányult.

A TCTF keretében Magyarország 150 millió euró támogatást kapott a megújuló energiaforrások elterjesztésére és az ipari dekarbonizációs projektek előmozdítására,

azonban ennek a pénzösszegnek még csak egy részét, a magyar GDP 0,05 százalékát használták fel.

Képernyőfotó 2025-02-20 - 14

Az állami támogatások felhasználása eltérő volt a tagállamok között: míg Németország, Olaszország és Spanyolország folyósította a legtöbb támogatást abszolút értékben, addig Magyarország és Románia GDP-arányosan a legnagyobb támogatási összeget nyújtották. Az állami segítség formája is különbözött: egyes országok közvetlen támogatásokat és adókedvezményeket alkalmaztak, míg mások inkább visszatérítendő támogatásokat, például kedvezményes hiteleket és állami garanciákat biztosítottak.

Az Európai Bizottság jelentése kiemeli, hogy bár a támogatások jelentős összegeket ölelnek fel, a tényleges kifizetések elmaradnak a jóváhagyott összegektől, és az országok eltérő ütemben használják ki a lehetőségeket.

A TCTF intézkedései várhatóan 2025 végéig maradnak érvényben, így a tagállamok előtt még további lehetőség áll a programban rejlő támogatási lehetőségek kihasználására.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az Európai Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.
KonyhaKontrolling

Mibe fektessek most?

Coachingok során rendszeres kérdés, hogy mit tegyünk a mai kilátások mellett. Erre mindig egy válaszom van: honnan tudod, hogy milyenek a kilátások? A bejegyzés hallgatható verzióját itt talá

Holdblog

USA-kivételesség? Hogy mi?

Az USA részvénypiaca a valaha volt legjobb, legalábbis ezt szoktuk gondolni. Pedig ha az ember jó hozamokat keres, máshol érdemes kutakodni. Az Egyesült Államok értékei,... The post USA-kivétele

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hoppá: jönnek az új bónusz állampapírok, ennek sokan nem fognak örülni!
Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Képes leszel megtalálni a számodra legmegfelelőbb befektetési terméket, miközben olyan gyakorlati stratégiákat sajátítasz el, amiket azonnal bevethetsz a sikeres befektetésekhez!

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Portfolio-MAGE Automotive Industry 2025
2025. március 26.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
katasztrófa-környezetszennyezés-szén-dioxid-kibocsátás-globális-felmelegedés-klímaváltozás