Fontos, hogy a most elért ideiglenes politikai alku után még végig kell mennie a jogalkotási folyamatnak mindkét intézményen belül, utána válik uniós szinten kötelező jogszabállyá, és
a hatályba lépés után a tagállamoknak 20 hónapon belül kell átültetniük saját nemzeti jogrendjükbe.
Paulina Hennig-Kloska lengyel éghajlat- és környezetvédelmi miniszter a megállapodást mérföldkőnek nevezte:
A textilhulladékról szóló mai megállapodás jelentős lépést jelent a szilárd, körforgásos és versenyképes uniós gazdaság felé, miközben fenntartja a 'szennyező fizet' elvét. Emellett az EU most először határoz meg ambiciózus élelmiszerhulladék-csökkentési célokat az EU fenntarthatóbb élelmiszerrendszerei érdekében.
Az élelmiszerhulladék csökkentésére vonatkozóan a megállapodás konkrét célokat határoz meg 2030-ig.
A feldolgozási és gyártási hulladékot 10%-kal kell csökkenteni a 2021-2023-as átlagos mennyiséghez képest.
A kiskereskedelmi, éttermi, élelmiszer-szolgáltatói és háztartási hulladék esetében pedig 30%-os egy főre jutó csökkentést irányoztak elő.
A textilhulladék kezelésére új szabályokat vezettek be. A textilgyártók és divatmárkák kiterjesztett gyártói felelősséget kapnak, ami azt jelenti, hogy felelősséget vállalnak a hulladékukért, és díjat fizetnek a hulladékgyűjtés és -kezelés finanszírozására. A díj mértéke függ majd a termék kialakításának körforgásos és fenntartható jellegétől.
A mostani politikai megállapodás foglalkozik a textilhulladék túltermelésével és az ultragyors divatgyakorlatokkal is. A cél, hogy megakadályozzák a textiltermékek idő előtti kidobását. A tagállamok módosíthatják a gyártók által fizetendő díjakat a textiltermékek használati idejének és tartósságának függvényében.
Fontos tudni, hogy
az EU-ban évente több mint 59 millió tonna élelmiszerhulladék keletkezik, ami 132 milliárd eurós becsült veszteséget jelent.
Az EU-ban évente 12,6 millió tonna textilhulladék is keletkezik. Csak a ruházat és a lábbeli 5,2 millió tonna hulladékot jelent, ami évente fejenként 12 kg hulladéknak felel meg.
Az új szabályok egyenlő versenyfeltételeket biztosítanak minden vállalat számára, beleértve a kisebbeket is. A mikrovállalkozások számára egy év áll majd rendelkezésre a kötelezettségek teljesítésére az új szabályok hatálybalépését követően.
Az Európai Bizottság feladata lesz a hulladékokról szóló keretirányelv több szempontjának felülvizsgálata és értékelése. Ez magában foglalja a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszerek finanszírozását, a textilhulladékra vonatkozó lehetséges célkitűzéseket, valamint az élelmiszerhulladék csökkentésére vonatkozó esetleges további célok meghatározását 2030-ra és 2035-re.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images