Az új uniós iparpolitikai terv egy kényes politikai pillanatban érkezik. Az európai gyártók, különösen az acél- és cementiparban, arra panaszkodnak, hogy a túlzott bürokrácia és a magas energiaárak miatt nem tudnak versenyezni az Egyesült Államokkal és Kínával. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy mind Washington, mind Peking jelentős összegeket költ a saját vállalataik támogatására, különösen Donald Trump elnök „Vásárolj amerikait!” szlogenje mellett.
Az Európai Unió most saját klímavédelmi erőfeszítéseibe szeretné beépíteni a „Vásárolj európait!” elvet.
Az Európai Bizottság stratégiája hat pilléren nyugszik:
- az energiaárak csökkentése,
- a kereslet teremtése,
- a befektetések ösztönzése,
- a kulcsfontosságú anyagokhoz való hozzáférés biztosítása,
- a globális partnerségek
- és a munkaerő átképzése.
A cél az, hogy erősebb üzleti alapot teremtsenek az európai ipar számára a klímasemleges beruházásokhoz és a tiszta technológiákhoz.
A Tiszta Ipari Megállapodás magját a „Made in Europe” klíma-barát termékek iránti keresletet serkentő intézkedések alkotják, amelyek megerősítik azt a célt, hogy az EU klímatechnológiai komponenseinek 40 százalékát a blokkon belül gyártsák.
Ennek érdekében a Bizottság kvótákat szeretne bevezetni, amelyek biztosítják, hogy a kormányok és más közhatalmi szervek ilyen termékeket vásároljanak.
A megállapodás emellett „minimális helyi tartalom követelményeket” és „ellenállósági és fenntarthatósági kritériumokat” is tartalmaz, amelyeket a későbbiekben törvényekkel foganak meghatározni.
A stratégia egyik kulcsfontosságú eleme az energiaárak csökkentése és a zöld energia olcsóbbá tétele.
A tervezet szerint az EU gazdaságának 32 százalékát kellene villamosítani 2030-ra, és évente 100 gigawatt új megújuló energia kapacitást kellene telepíteni. Ehhez új törvényeket javasolnak a megújuló energia engedélyezésének felgyorsítására. Az Európai Beruházási Bank segítségével könnyítenék a szükséges villamosenergia-hálózati komponensekbe történő befektetéseket és támogatnák a hosszú távú ipari energiaszerződéseket.
A tervezet ígéretet tesz arra is, hogy rövid távú enyhülést biztosít az EU-ban gyártott tiszta termelés üzleti esélyeinek javítására, bár a konkrét összegek még nem határozottak.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images