António Costa, az Európai Tanács elnöke szerint az Európai Uniónak kulcsszerepet kell játszania a háború lezárásáról szóló tárgyalásokban, hogy kialakíthassa Európa jövőbeli biztonsági rendszerét. Costa kijelentései az előtt hangzottak el, hogy európai vezetők Párizsban találkoznak, hogy megvitassák, miként reagáljanak Donald Trump amerikai elnök azon döntésére, hogy közvetlen tárgyalásokat kezdeményezett Vlagyimir Putyinnal a háború lezárásáról.
A párizsi találkozó célja az is, hogy választ adjon Trump azon követelésére, miszerint Európának csökkentenie kell katonai függőségét az Egyesült Államoktól.
Az európai fővárosok aggodalommal figyelik, hogy az Egyesült Államok Oroszországgal folytatandó tárgyalásai esetleg az EU megkerülésével zajlanak majd. Trump Ukrajna-ügyi különmegbízottja, Keith Kellogg egyértelművé tette, hogy az európai országok nem ülhetnek közvetlenül a tárgyalóasztalhoz, legfeljebb véleményt formálhatnak. Az Egyesült Államok eközben információt kért az európai országoktól arról, milyen fegyverekkel, pénzügyi forrásokkal és békefenntartó erőkkel járulhatnának hozzá a háború utáni Ukrajna stabilizálásához – írja a Financial Times.
Costa szerint a konfliktus messze túlmutat Ukrajna sorsán, és egyértelműen Európa biztonságáról szól.
Rámutatott, hogy Oroszország katonai fenyegetést jelent a balti államokra és az EU keleti határára, valamint katonai jelenlétet tart fenn Moldovában és Georgiában. Szerinte ezért az Európai Uniónak nemcsak részese kell lennie a tárgyalásoknak, hanem saját biztonsági stratégiáját is ki kell dolgoznia, amiről Vlagyimir Putyinnal is tárgyalnia kellene. A NATO főtitkára, Mark Rutte eközben figyelmeztette az európai országokat, hogy ha valódi szerepet akarnak játszani a tárgyalásokban, akkor konkrét javaslatokkal kell előállniuk és elkötelezettségeket kell mutatni.
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy Trump adminisztrációja az elmúlt héten több váratlan bejelentést tett, köztük az amerikai és orosz külügyminiszterek tervezett találkozóját Szaúd-Arábiában. Az amerikai alelnök, JD Vance pedig éles bírálattal illette az európai kormányokat, szerintük ugyanis a legnagyobb veszélyt nem Oroszország, hanem az EU belső politikai megosztottsága jelenti.
Az európai vezetők így kettős kihívással néznek szembe: egyszerre kell biztosítaniuk saját katonai függetlenségüket és elérniük, hogy az Európai Unió is aktív szereplő legyen az Ukrajnáról szóló tárgyalásokban.
Címlapkép forrása: EU