Az európai vezetők hétfőn Párizsban gyűlnek össze egy rendkívüli uniós vezetői csúcsra, hogy közös stratégiát alakítsanak ki az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban, miután Donald Trump amerikai elnök váratlanul felgyorsítaná a béketárgyalásokat. Trump múlt heti telefonhívása Vlagyimir Putyinnal megdöbbentette a nyugati szövetségeseket, mivel az Egyesült Államok elnöke azonnali tárgyalásokat sürgetett. Az amerikai kezdeményezés nyomán egyre nagyobb a félelem Európában, hogy Ukrajna olyan egyezség aláírására kényszerülhet, amely hátrányosan érintené szuverenitását és hosszú távú biztonságát.
A párizsi találkozón Emmanuel Macron francia elnök házigazdaként fogadja többek között Olaf Scholz német kancellárt, Keir Starmer brit miniszterelnököt, Giorgia Meloni olasz kormányfőt, valamint Donald Tusk lengyel, Pedro Sánchez spanyol és Mette Frederiksen dán vezetőket. Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen, az Európai Tanács elnöke, António Costa és Mark Rutte NATO-főtitkár szintén részt vesznek az egyeztetésen – számolt be a végleges résztvevői listáról az Euronews.
Több más tagállam mellett Magyarország sem lesz jelen az egyeztetésen.
Costa a Trump-Putyin hívásra reagálva kijelentette, hogy "Ukrajna és az EU részvétele nélkül nem lesz hiteles és sikeres tárgyalás, sem tartós béke."
Miközben Trump az Egyesült Államokat a tárgyalási folyamat egyedüli közvetítőjeként kívánja pozicionálni, az európai vezetők attól tartanak, hogy a kontinens teljesen kimarad a döntéshozatalból. Az amerikai kormány már jelezte is, hogy az EU-nak nem lesz helye a tárgyalóasztalnál, bár konzultációkat folytatnak majd velük.
Az Élysée-palota szerint a párizsi csúcstalálkozó egy sor hasonló egyeztetés kezdete lehet, amelybe később további európai vezetőket is bevonnak.
Az európai kormányokban fokozódik a feszültség, mivel Trump gyors tempóban kívánja lezárni a háborút, akár heteken belül. A Fehér Ház egy kérdőívet küldött az európai országoknak, amelyben a biztonsági garanciák vállalásáról érdeklődnek, és arról, milyen amerikai támogatásra tartanák szükségesnek a békemegállapodás fenntartásához.
Eközben Keir Starmer brit miniszterelnök kijelentette, hogy kész brit csapatokat küldeni Ukrajnába egy esetleges békemegállapodás betartatására. Míg Svédország nem zárja ki a részvételét.
Bár az Egyesült Államok figyelmeztette európai partnereit, hogy egy ilyen misszió nem élvezné a NATO kollektív védelmi garanciáját.
Zelenszkij elnök továbbra is elutasítja, hogy Ukrajna feje fölött döntsenek, és hangsúlyozza, hogy semmilyen háttéralkut nem fogad el így várhatóan Emmanuel Macron francia elnök legerősebb szövetségese lesz az európai béketárgyalások tető alá hozásában. A müncheni biztonsági konferencián elmondott beszédében arra figyelmeztetett, hogy Putyin megpróbálhatja Trumpot meghívni a moszkvai győzelem napi ünnepségekre, hogy politikai célokra használja fel jelenlétét. Mindeközben az amerikai és orosz tisztviselők a héten Szaúd-Arábiában tárgyalnak a háború lezárásának lehetséges feltételeiről, miközben az európai vezetők azon dolgoznak, hogy egységes álláspontot alakítsanak ki az ukrajnai békefolyamattal kapcsolatban.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images