Az egyik első célpont az amerikai szójabab lehet, amelyet az Egyesült Államokban olyan rovarirtókkal kezelnek, amelyeket az uniós gazdálkodók nem alkalmazhatnak.
Várhelyi Olivér, az EU egészségügyi biztosa szerint, ha egy anyagot az EU-ban egészségügyi kockázatok miatt tiltanak, akkor az importált termékekben sem lehet jelen.
Donald Trump amerikai elnök a múlt héten élesen bírálta azokat az országokat, amelyek korlátozzák az amerikai mezőgazdasági termékek behozatalát, és kilátásba helyezte, hogy büntetővámokat vet ki azokkal a partnerekkel szemben, amelyek nem változtatnak szabályozásukon. Az EU azonban hosszú ideje elutasítja a viszonosság elvén alapuló kereskedelmi szabályozást, mivel az ellentétes lehet a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) előírásaival.
Az uniós szabályozás csak olyan importkorlátozásokat engedélyez, amelyek tudományos alapon, diszkriminációmentesen védik az egészséget és a környezetet.
Az Európai Bizottság most úgy érvel, hogy a tiltott növényvédő szerek esetében épp tudományos alapon indokolt a szigorítás.
A javasolt intézkedések az Európai Bizottság „Vision for Agriculture” (Mezőgazdasági jövőkép) című dokumentumának részét képezik, amelyet Christophe Hansen mezőgazdasági biztos dolgozott ki. A tervezet szerint az új szabályozás kizárólag a legveszélyesebb növényvédő szereket érintené, és minden döntést részletes hatásvizsgálat előzne meg, hogy a versenyképesség ne sérüljön.
Egy bizottsági tisztviselő ugyanakkor elismerte, hogy az uniós piac továbbra is rá van utalva számos importtermékre, például kávéra, mangóra és avokádóra, így nem cél az élelmiszerellátás megzavarása.
Az EU-s szabályozás már most is szigorúbb a növényvédőszerek terén, mint sok más országé. A Pesticide Action Network Europe nevű szervezet jelentése szerint az EU-ba behozott élelmiszerekben gyakran megtalálhatók olyan tiltott növényvédő szerek, mint a propikonazol vagy bizonyos neurotoxikus rovarirtók, amelyek veszélyeztetik a méhállományokat. A szervezet szerint különösen a tea és a kávé esetében fordul elő magas peszticidmaradvány-tartalom:
a vizsgált tea 38 százalékában, a kávé 23 százalékában találtak ilyen vegyületeket, míg az Indiából és Kínából származó minták 17-25 százaléka tartalmazott tiltott anyagokat.
Az Európai Bizottság tervei nemcsak a növényvédő szerekre vonatkoznak, hanem az állatjóléti előírásokra is kiterjednek. Az EU célja, hogy a jövőbeni kereskedelmi megállapodásokban szigorúbb követelményeket szabjon az importált állati termékek előállítására, például a ketrecben tartott szárnyasokra és borjakra vonatkozóan. Egy bizottsági tisztviselő szerint ez segíthetné az uniós közvélemény támogatásának megnyerését a szabadkereskedelmi egyezmények iránt, miután több tagállami parlament az utóbbi időben környezetvédelmi és mezőgazdasági aggályokra hivatkozva blokkolt bizonyos megállapodásokat.
Címlapkép forrása: EU