Henna Virkkunen, az Európai Bizottság digitális politikáért felelős alelnöke kijelentette, hogy az EU célja, hogy segítse és támogassa a vállalatokat az MI-szabályok alkalmazásában, miközben növeli a versenyképességét, és ne maradjon le ebben a technológiában. Virkkunen szerint fontos, hogy az EU ne terhelje további jelentési kötelezettségekkel a vállalatait – számolt be a Financial Times.
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump fenyegetést tett arra, hogy megtorlást alkalmaz az EU ellen, amiért bírságokat szabott ki az amerikai technológiai cégekre. Trump visszatérése a Fehér Házba megerősítette a Silicon Valley-i vezetők álláspontját, miszerint az EU szabályozása károsítja a cégeiket.
A párizsi MI-csúcson JD Vance amerikai alelnök is bírálta a "súlyos nemzetközi" szabályokat, amelyek a nagy technológiai vállalatokat célozzák.
Az EU-bizottság bejelentette, hogy visszavonja a tervezett MI-felelősségre vonatkozó irányelvet, amely egy szélesebb deregulációs törekvés része. Virkkunen hozzátette, hogy a közelgő MI-viselkedési kódex, amelyre áprilisban számíthatunk, a jelentési kötelezettségeket a már meglévő MI-szabályokban foglaltakra korlátozza. Az EU nemrégiben elfogadott MI-törvénye három kategóriára osztja a technológiát az emberi egészségre és biztonságra gyakorolt kockázatok alapján, például ha orvosi alkalmazása van, vagy ha közlekedésben használják.
Minél magasabb a kockázati kategória, annál nagyobbak a jelentési kötelezettségek.
A hatékony AI-modellek, mint például az OpenAI GPT-4 és a Google Gemini, további kötelezettségeknek is alá vannak vetve, például hogy átláthatóbban tájékoztassák a felhasználókat a modell kiképzésének módjáról. A Google és a Meta, a Facebook tulajdonosa, kritizálta a kódexet. A Meta fő lobbiistája, Joel Kaplan szerint a kódex "megvalósíthatatlan és technikailag kivitelezhetetlen" követelményeket állítana fel. Virkkunen azonban ragaszkodott hozzá, hogy a deregulációs törekvés az EU saját ambíciójából fakad, hogy növelje versenyképességét, és nem függ az Egyesült Államoktól.
Virkkunen hangsúlyozta, hogy az EU eltökélt szándéka a bürokrácia és a szabályozás csökkentése.
Szerinte az unió nem tervezi gyengíteni az online platformokat szabályozó szabályok betartását, amelyek jelenleg is "működnek" a verseny szabályainak biztosítása érdekében. Eddig a nagy technológiai cégek nagyrészt betartották az EU-szabályokat, hiszen az EU "az egyik legnagyobb piaca" az amerikai vállalatok számára. Virkkunen kijelentette:
Nyitottak vagyunk az üzletre, de azt is szeretnénk biztosítani, hogy megvédjük saját értékeinket és életmódunkat. A digitális világunk nem lehet egy törvénytelen, szabályok nélküli tér.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images