A felmérés, amelyet 11 EU-tagállamban, valamint Ukrajnában, Svájcban és az Egyesült Királyságban végeztek, azt mutatja, hogy az európaiak különböző véleményeket fogalmaznak meg Donald Trump elnökségével és az EU jövőjével kapcsolatban.
A válaszadók fele osztja ezt a nézetet, különösen az olyan hagyományosan az USA-hoz közel álló országokban, mint Dánia, Németország és Lengyelország
– írja az Euronews.
Az ECFR tanulmánya szerint jelentős eltérések vannak a Trump elnökségének megítélésében is. Míg Délkelet-Európában több támogatója van, Észak- és Nyugat-Európában többen kritizálják.
A magyarok közel fele (49%) úgy véli, hogy Trump újraválasztása pozitív hatással van a világbékére, míg Dániában és Németországban a megkérdezettek többsége szerint káros hatással van.
Ezen felül a tanulmány széles körben mutatja be az európaiak Európáról és annak világbeli szerepéről alkotott véleményeit. Az ún. „euro-optimisták” szerint az EU nagyhatalom, és összeomlása a következő két évtizedben valószínűtlen, míg a „euro-pesszimisták” szerint az EU nem számít hatalomnak és végül széthullik.
Pawel Zerka, az ECFR vezető politikai elemzője szerint ez a helyzet lehetőséget ad az európaiaknak, hogy pragmatikusabb megközelítést alakítsanak ki az USA-val szemben, mint az eddigi idealisztikus hozzáállás. Zerka hozzátette, hogy sokan kételkednek az EU nagyhatalmi státuszában, és úgy vélik, hogy a blokk a következő évtizedekben széthullhat, bár az ilyen vélemények még mindig kisebbségben vannak.
A tanulmány 18 507 válaszadót vont be, amely jelentős betekintést nyújt az európai közvélemény jelenlegi állapotába.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images