Az önkormányzati pályázat főbb tudnivalói
A 7,6 milliárd forint keretösszegű helyhatósági pályázat többféleképpen növelheti a vidéki települések pénzügyi mozgásterét.
A digitális megoldások jóvoltából pontos, megbízható adatok alapján születhetnek döntések az intézményi energiabeszerzésekről, az energiahatékonysági beruházásokról.
Az önkormányzatok a csatlakoztatott energiatermelő és kiegyensúlyozó eszközök vezérlésével, az energiafogyasztás és -előállítás jobb összehangolásával is ésszerűsíthetik rezsikiadásaikat.
A Digitális Megújulás Operatív Program Plusz pályázatán elnyerhető vissza nem térítendő forrásból egyebek mellett az egyes projektek előkészítése, tervezése, a szükséges informatikai eszközök (pl. szerver, adatkommunikációs és hálózati eszközök, anyagok, szoftverek stb.) beszerzése finanszírozható.
Egy beruházásra legalább 75 millió forint, de legfeljebb 225 millió forint juthat, várhatóan 33-76 önkormányzat kaphat támogatást. A projekt végrehajtására rendelkezésre álló időtartam maximum 18 hónap. A helyi rendszereket csatlakoztatni kell a központi Közintézményi Energiamenedzsment Platformhoz is. A kiírásra vidéki önkormányzatok, konzorciumi formában költségvetési szerveik, gazdasági társaságaik jelentkezhetnek 2025. február 14-én 9 órától 2025. március 21-éig.
Az áramelosztóknak szóló pályázat főbb tudnivalói
A másik megnyíló lehetőség a villamos energia elosztók digitalizációs fejlesztéseit ösztönzi 26,5 milliárd forinttal a megújulók integrációja érdekében. A felhívásra önállóan vagy konzorciumban pályázhatnak az E.ON, az ELMÜ, az MVM és az OPUS áramhálózati társaságai szintén 2025 február 14-én 9 órától a napokban meghosszabbított határidő szerint 2025. május 6-ig. Egy fejlesztésre minimum 500 millió, de legfeljebb 12 milliárd forint vissza nem térítendő támogatás adható.
A villamosenergia-elosztók beruházásai korszerű megoldásokkal könnyíthetik meg a zöldenergia termelés rugalmasabb hálózatba illesztését, fogyasztási igényekhez igazítását.
Az adatgyűjtés és -kezelés digitalizációja, az adatalapú vezérlés elterjesztése hozzájárul az üzemzavarok elkerüléséhez, a szükséges beavatkozások meghatározásához, megtervezéséhez. A támogatott projekteknek köszönhetően új ügyfélbarát szolgáltatások fokozhatják a már áramtermelőként is megjelenő lakossági felhasználók kényelmét, tudatos felhasználói gyakorlatok kialakítását.
A digitalizációs fejlesztések megoldást nyújthatnak a betáplálási korlátozásban érintett körzetek átmeneti zárolásának feloldására is.
Az elosztók oldalán szükséges beruházások finanszírozásával hozzájárulhatnak a háztartási méretű naperőművek termelésének mérhetővé tételéhez. Újonnan létesített digitális rendszerek biztosíthatják a villamoshálózaton belüli energiaáramlás felügyeletét és vezérlését, a kínálat és kereslet egyensúlyának megteremtését és valós idejű monitorozását, a túlterhelések és energiahiányok elkerülését. Az elosztói hálózati eszközök üzemi viszonyait akár térképes nyilvántartás is megjelenítheti. A külső támadások, veszélyek elhárítását a kibervédelmi képességek kulcsfontosságú fejlesztése szolgálhatja.
A Digitális Állampolgárság Program a közműszektorban is javíthatja a felhasználói élményt és az automatizáltságot. Az elosztók kapcsolódó fejlesztéseikre igényelhetnek forrást könnyen kezelhető felületek kialakításához, különböző (pl. biometrikus) azonosítási technológiák bevezetéséhez, az üzemzavarokkal összefüggő automatikus ügyféltájékoztatáshoz.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images