Az EU tagállamai új lehetőséget kaphatnak arra, hogy növeljék védelmi kiadásaikat anélkül, hogy ezzel megsértenék a brüsszeli költségvetési szabályokat, a stabilitási és növekedési paktum előírásait.
Az Európai Bizottság egyik lehetséges terve szerint a katonai személyzet és az eszközök karbantartási költségei is a védelmi beruházások közé kerülnének, így ezek nem számítanának bele a nemzeti költségvetési hiányba, amely az előírások szerint nem haladhatja meg a GDP-arányos 3 százalékot – írja a Politico.
A lépés célja, hogy az ukrajnai háború negyedik évébe lépve megerősítse az európai védelem finanszírozását, miközben Donald Trump amerikai elnök 5%-os GDP-arányos védelmi kiadásra szólítja fel a NATO-tagokat.
Az EU jelenlegi költségvetési szabályai szerint a tagállamok költségvetési hiánya nem haladhatja meg a GDP 3%-át, az államadósság pedig nem lépheti túl a GDP 60%-át.
Az új szabályozási javaslat azonban lehetőséget adna a tagállamoknak, hogy hosszabb idő alatt igazítsák ki pénzügyeiket, ha a többletkiadásaik védelmi célokat szolgálnak.
Ez a változtatás különösen előnyös lehet az olyan országok számára, mint a magas adóssággal küzdő Olaszország és Franciaország, vagy a jelentős katonai beruházásokat végrehajtó Lengyelország.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a múlt hét elején uniós vezetőkkel tárgyalt az „rendkívüli intézkedésekről”, amelyek célja az EU katonai képességeinek növelése. Az egyik javasolt mechanizmus egy vészhelyzeti klauzula lenne, amely lehetővé tenné, hogy a tagállamok kivételes körülmények esetén eltérjenek a megszabott költségvetési pályáktól.
A fiskálisan konzervatív országok, élükön Németországgal, azonban ellenállást tanúsítottak az ötlettel szemben.
Bár az Európai Bizottság egyensúlyt próbál teremteni a fiskális fegyelem és a védelmi kiadások növelésének szükségessége között, a javaslat még számos vitát generálhat. Az új szabályozás támogatóit főként Kelet- és Dél-Európában, valamint Franciaországban találni, míg Németország továbbra is ódzkodik attól, hogy a védelmi kiadások miatt lazítson a költségvetési előírásokon.
Egy magas rangú uniós diplomata szerint ez az egyik kevésbé vitatott lehetőség arra, hogy az EU növelje katonai felkészültségét anélkül, hogy újabb közös hitelfelvételi mechanizmusokat kellene létrehozni.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio