Tömeges deportálásokba kezdenek az EU-ban – Magyarország ellenzi a paktumot
Uniós források

Tömeges deportálásokba kezdenek az EU-ban – Magyarország ellenzi a paktumot

Portfolio
Az illegális bevándorlók kitoloncolások felgyorsítására az Európai Bizottság új jogszabályt készít elő, amelynek egyik kulcseleme a „visszatérési központok” létrehozása az Európai Unión kívül – írja az Euronews. A migrációs paktumban már szerepelt, hogy Európán kívüli országokkal köt megállapodásokat Brüsszel, ahol egyrészt a menedékkérelmi eljárásokat lefolytatják, másrészt ahova vissza küldik a kiutasított személyeket. Magyarország viszont nem akarja alkalmazni az új, sokkal szigorúbb eljárásokat. Eközben emberi jogi szervezetek súlyos aggályokat fogalmaztak meg.
Hamarosan teljes átalakul az uniós támogatások rendszere, az erről szóló reformterveket most dolgozzák ki Brüsszelben. Hogy a lehető leginkább képben legyen a tervezett változásokról, vegyen részt ingyenes szakmai eseményünkön!

Tavaly nyáron, közel nyolc évnyi tárgyalások után állapodtak meg a tagállamok, az Európai Parlament és az Európai Bizottság az új migrációs paktumról. Ez sokkal szigorúbb fellépést ígér a kitoloncolásokra, valamint Brüsszelt felszólítja arra, hogy EU-n kívüli országokkal állapodjon meg olyan migrációs központok létrehozásáról, amelyekben egyrészt a menedékjogi kérelmeket dolgoznák fel, másrészt a kiutasított személyeket is ide küldenék vissza.

Az őszi uniós belügyminszteri csúcstalálkozón már felvetették a tagállamok, hogy ezek a migrációs központokba már korábban az EU-ba került személyeket is deportálnának.

Az elképzelés szerint ezekben a központokban helyeznék el azokat a migránsokat, akik menedékkérelmét az uniós hatóságok elutasították, mielőtt hazaszállítanák őket származási országukba. A terv célja az EU migrációs rendszerének megerősítése és az illegális bevándorlás visszaszorítása.

A javaslatot várhatóan már ebben a hónapban nyilvánosságra hozza az Európai Bizottság, ezzel elindítva a jogalkotási folyamatot.

A visszatérési központok ötletét több tagállam is támogatja, köztük Ausztria, Bulgária, Csehország, Dánia, Németország, Görögország, Olaszország, Lettország és Málta, amelyek szerint ez elrettentő hatású lehet az illegális migrációval szemben. Ugyanakkor más országok, például Spanyolország és Portugália jogi és operatív aggályokat vetettek fel, míg Írország és Belgium a visszatérítési eljárások gyakorlati megvalósíthatóságát és az alapvető emberi jogok tiszteletben tartását hangsúlyozták.

Magyarország és Hollandia egyelőre mentességet kértek a migrációs paktum alkalmazása alól.

A magyar kormány állítása szerint a rendszer kötelező befogadást írna elő, amit ellenez. Azonban a rendszer lehetőséget ad arra, hogy egy tagállam ne fogadjon be senkit, helyette más tagállamok adminisztrációs és ellátási költségeibe fizessen bele.

Viszont a magyar kormány pontos álláspontja nem ismert egyelőre az ügyben: az Euronews sem a támogatók, sem az ellenzők között nem sorolja fel Magyarországot. Ugyanakkor korábban Orbán Viktor miniszterelnök a magyar soros elnökség alatt többször is üdvözölte, hogy a migrációs központok kérdéséről vita indult az EU-n belül.

A migrációért felelős uniós biztos, Magnus Brunner szerint nyitottnak kell maradni az új megoldásokra, de biztosítani kell, hogy ezek humánus és jogilag megalapozott módon történjenek.

Az elképzelés jelentős vitát váltott ki, különösen a civil szervezetek és humanitárius szervezetek részéről, amelyek szerint a visszatérési központok a migránsok hosszú távú fogva tartásához és szenvedéséhez vezethetnek. Jelenlegi uniós jogszabályok tiltják a migránsok kényszer-visszatoloncolását olyan országokba, amelyekhez nincs közvetlen kapcsolódásuk. Ennek ellenére az egyre növekvő politikai nyomás a tagállamokon belül – különösen az alacsony visszatérési arány miatt – egyre szigorúbb intézkedések irányába tereli az EU migrációs politikáját.

A javaslat más elemei között szerepel, hogy az elutasított menedékkérőket köteleznék az együttműködésre a kiutasítási eljárások során, valamint szigorúbb szabályokat vezetnének be a biztonsági kockázatot jelentő visszatérőkkel szemben. Számos EGT-tagállam, köztük Dánia, Izland, Liechtenstein, Litvánia, Málta, Norvégia, Románia, Szlovénia és Svédország támogatta azokat a javaslatokat, amelyek egyértelmű felelősséget és szankciókat írnak elő azok számára, akik nem hajlandók együttműködni a hatóságokkal.

Franciaország viszont egyedüliként ellenezte a tagállami visszatérési döntések kölcsönös elismerését, míg Spanyolország, Portugália, Románia, Szlovákia és Izland az EU határvédelmi ügynöksége, a Frontex szerepének megerősítését sürgette.

A jogalkotási folyamat megkezdése után az Európai Parlament és a tagállamoknak legalább két évük lesz a végleges jogszabály kidolgozására. Brunner feladata december óta a migrációs és menekültügyi paktum végrehajtásának irányítása.

Brunner jelezte, hogy Magyarország és Lengyelország ellen – amelyek jelezték, hogy nem alkalmazzák a paktum szabályait – szükség esetén jogi lépéseket tesznek.

A magyar kormány már két bírósági tárgyalást is elveszített a menedékkérelmi szabályokkal kapcsolatban, majd tavaly júniusban egy egyszeri 200 millió eurós bírságot és egy napi 1 millió eurós bírságot kapott, amiért a kérelmek feldolgozásáról szóló magyar jogszabályok nem felelnek meg az uniós jognak.

A büntetések miatt már 400 millió eurónyi uniós támogatást vontak el véglegesen Magyarországtól.

A lépés nem kötelezi az országot menekültek befogadására, pusztán arra kérnek jogi változtatásokat, hogy már az ország határokon is kezdeményezhető legyen a menekültügyi eljárások lefolytatása.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az Európai Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.
Holdblog

Az AI-fák sem nőnek az égig

A ChatGPT megjelenése óta szinte eszetlenül ömlik a pénz mindenbe, ami mesterséges intelligencia, óriási buborék alakult ki az amerikai részvénypiacon. Azonban bőven megvannak a jelenség... Th

Holdblog

Minden út Szaúd-Arábiába vezet

Nemcsak az USA, az Unió és Kína változott meg az elmúlt 20 évben, de változnak az arab országok is. Ma már olyan területekre érkeznek meg,... The post Minden út Szaúd-Arábiába vezet appeared

Via Credit

2025 a hitelek éve

Az új pályázati ökoszisztéma sokat változott. Az elmúlt időszakokban is voltak támogatott hitelkonstrukciók, ám azok nem képeztek markáns részt - vagy egész pontosan mi nem éreztük a jelen

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Trump tényleg elindította a vámháborút - Mibe tegyük most a pénzünket?
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Díjmentes online előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!

Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.

Ez is érdekelhet
európai unió bírósága eub eu-s jog