Az Európai Unió készen áll az azonnali párbeszédre, amint az új amerikai kereskedelmi miniszter, Howard Lutnick kinevezése megtörténik – mondta el az EU kereskedelmi vezetője, Maros Sefcovic az uniós miniszterek kereskedelmi és versenyképességi ülése Varsóban.
Készen állunk az azonnali kötelezettségvállalásra, és reméljük, hogy e korai kötelezettségvállalás révén elkerülhetjük azokat az intézkedéseket, amelyek sok zavart okoznának a világ legfontosabb kereskedelmi és befektetési kapcsolatában
– nyilatkozta Sefcovic.
Brüsszel viszont kész keményen odacsapni az Egyesült Államoknak, ha a tárgyalások nem hoznak eredményt.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke brüsszeli, az EU-s nagyköveteknek tartott beszédében hangsúlyozta, hogy az EU prioritása a közös érdekek mentén való együttműködés az Egyesült Államokkal, különösen olyan területeken, mint a kritikus ellátási láncok és a feltörekvő technológiák. Ugyanakkor határozottan kijelentette:
„Nyitottak és pragmatikusak leszünk abban, hogy ezt hogyan érjük el.
De azt is világossá fogjuk tenni, hogy mindig meg fogjuk védeni a saját érdekeinket – bárhogyan és bármikor is legyen erre szükség
– jelentette ki Ursula von der Leyen.
Az EU vezető tisztviselői megjegyezték, hogy a Trump-kormányzattal való kapcsolattartás eddig korlátozott volt, részben azért, mert a kinevezett tisztviselők még nem kaptak felhatalmazást külföldi kollégákkal való tárgyalásra. Von der Leyen és Trump között az elnök beiktatása óta nem volt közvetlen kommunikáció.
A helyzet súlyosságát jelzi, hogy az EU varsói találkozója közvetlenül azután kezdődött, hogy életbe léptek a kínai árukra kivetett további 10 százalékos amerikai vámok.
Kanada és Mexikó esetében 25%-os vámok bevezetése várható, bár mindkét ország 30 napos haladékot kapott.
Sefcovic rámutatott, hogy az EU és az USA közötti kereskedelmi deficit a szolgáltatások is beleértve mintegy 50 milliárd eurót, ami a teljes, 1,5 milliárd eurós amerikai éves kereskedelem mindössze 3%-a. Hangsúlyozta, hogy
az Atlanti-óceán mindkét oldalán 4 millió munkahely függ ettől a nyitott kereskedelmi kapcsolattól.
Az EU tárgyalási stratégiájával kapcsolatban eltérő vélemények hangzottak el. Xavier Bettel luxemburgi külügyminiszter szerint az EU-nak egységesnek és erősnek kell lennie, és nem szabad engedményekkel kezdenie a tárgyalásokat.
„Ez nem a marrákesi szuk” – fogalmazott Bettel. „Mi nem kínálunk. Meghallgatunk, cserélünk, mondunk dolgokat. Nem tukmálunk semmit”.
Peter Burke ír kereskedelmi miniszter is hasonló álláspontot képviselt, hangsúlyozva, hogy jelenleg nem érdemes ajánlatokat tenni az amerikai félnek.
Forrás: Reuters
Címlapkép forrása: EU