Az Európai Unió biztosainak függetlensége gyakran hangsúlyozott elv, ám az, hogy Olivér Várhelyi egészségügyi biztos részt vett Viktor Orbán kabinetjének zárt ajtók mögötti ülésén, újra felveti a nemzeti kormányoktól való függetlenség kérdését. A biztos jelenlétét a magyar EU-nagykövet tette közzé az X közösségi oldalon, valamint Facebookon is megjelentek fotók, bár hivatalos naptárában vagy a biztosok tevékenységét rögzítő nyilvántartásban nem szerepel ez az esemény – számolt be a Politico.
A magyar kormány szóvivője sem nyilatkozott a részvétellel kapcsolatban, és Várhelyi csapatát sem sikerült a lapnak elérnie.
Azért is kapták fel sokan a fejüket Várhelyi jelenléte miatt, mert Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn jelentette be, hogy „nagy offenzívát indít Brüsszel elfoglalására” Donald Trump elnökségének első hat hónapja alatt.
Egy másik magyar ügy miatt is sokan aggódnak az uniós tisztviselők között: az EU nagykövetei pénteken tárgyalják az Ukrajna elleni orosz agresszió miatt bevezetett szankciók meghosszabbítását, amit Bóka János korábban vétóval fenyegetett meg. A miniszter múlt héten azt mondta,
Donald Trump amerikai elnök válaszát meg kellene várnia az uniónak a korlátozások újabb hat hónappal történő meghosszabbítását illetően.
Az uniós diplomaták szerint Trump szankcióval kapcsolatos álláspontja miatt a magyar érvek „egyre kevésbé tarthatóbbak”, de Budapest még nem adott zöld utat a pénteki döntésre. Donald Trump ugyanis szerda este további szankciókkal fenyegette meg Vlagyimir Putyin orosz elnököt, azt lengetve be, hogy
minden orosz termékre, az orosz termékek vásárlóira is szankciókat vet ki.
Várhelyi esetében így kérdések merülnek fel amiatt is, hogy részt vett-e a magyar kormány szankciókkal kapcsolatos megbeszélésein, és vajon hatással volt-e Orbánra, hogy ne éljen vétójogával. Ezekre a kérdésekre várhatóan választ adnak a magyar kormány csütörtöki sajtótájékoztatóján.
Az Európai Bizottság szóvivői szolgálata védelmébe vette Várhelyi részvételét, hangsúlyozva, hogy nem ritka, hogy a Bizottság tagjai részt vesznek a tagállamok kormányüléseiben, ahol az EU napirendjét képviselik. Arianna Podestà, a szóvivői szolgálat helyettes vezetője szerint ez a biztosok küldetésének része, hogy kapcsolatot tartanak az európai fővárosokkal.
Címlapkép forrása: EU