Az Európai Unió legújabb ipari dekarbonizációs stratégiája hat tematikus pilléren fog alapulni, amelyek az energiárak és a munkaerő kérdései mellett a hulladékhasznosítás és a kereskedelem területeit is lefedik - tudta meg a Politico.
Az Európai Bizottság várhatóan február 26-án mutatja be a nagyon várt Tiszta Ipari Megállapodását.
Ez többéves tervet jelent az EU hagyományos energiaigényes iparágainak és az új, tiszta technológiájú szektoroknak a támogatására.
Az EU-n belüli magas energiaárak – összehasonlítva más fejlett gazdaságokkal – nehezítik a blokk vállalatainak versenyképességét külföldi riválisokkal szemben. Az Európai Bizottság egy "cselekvési tervet" kíván közzétenni az energiaárak csökkentéséről a Tiszta Ipari Megállapodás mellett. Ursula von der Leyen bizottsági elnök a Davosi Világgazdasági Fórumon tartott beszédében jelezte, hogy az infrastruktúra lesz ennek középpontjában.
A finanszírozással kapcsolatban Brüsszelnek egyensúlyoznia kell, mivel nem előlegezheti meg a hosszú távú költségvetési tárgyalások kimenetelét, de sok vállalat és ország finanszírozási lökést vár az ipara számára.
A hulladékhasznosítás és a kritikus nyersanyagok területén a Bizottság jövőre egy Körkörös Gazdasági Törvényt javasol, amely a nyersanyaghiány kezelésére és a hulladékcsökkentésre irányul.
Az Európai Unió klímavédelmi és versenypolitikai biztosa, Teresa Ribera több eseményen is beszélt – bár részletek nélkül – a Tiszta Ipari Megállapodás szociálpolitikai elemeinek fontosságáról. Egy hétfői eseményen elmondta, hogy a Tiszta Ipari Megállapodás kidolgozása során a készségekre, a munkaerőre és a munkalehetőségekre kell gondolni. A piacokkal kapcsolatban a Bizottság olyan intézkedésekre utal, amelyek igényt teremtenek a dekarbonizált áruk iránt, például kvóták beállításával. Az nemzetközi szempontból Ribera azt jelezte, hogy a Bizottság diplomáciai és kereskedelmi intézkedések kombinációjára törekszik.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images