Erasmus-ügy: a magyar állami tiltás miatt egy bécsi magánegyetemet is kizártak
Uniós források

Erasmus-ügy: a magyar állami tiltás miatt egy bécsi magánegyetemet is kizártak

Portfolio
Az Európai Unió megvonta az Erasmus-forrásokat a bécsi Modul Egyetemtől, azzal indokolva, hogy az egyetem egy magyarországi közérdekű vagyonkezelő-alapítvány tulajdonában van.

Az osztrák Modul Egyetem – amely 2023-ban került a Matthias Corvinus Collegium (MCC) 90 százalékos tulajdonában és fenntartásába – kiesett az Erasmus-cserediákprogramból, ami kivételes lépésnek számít az osztrák egyetemek történetében – írja az osztrák Der Standard, amelyre az Akadémiai Dolgozók Fóruma hívta fel a figyelmet.

A döntés hátterében az áll, hogy az Európai Bizottság és az EU Tanácsa 2022 végén elrendelt egy támogatási tilalmat Magyarország ellen, aminek értelmében a magyar közérdekű vagyonkezelő alapítványok által fenntartott egyetemek nem vehetnek részt közvetlen uniós finanszírozású programokban.

Az uniós kifogások szerint az alapítványok összeférhetetlenségi szabályai elégtelenek, ami pénzügyi és korrupciós kockázatot jelent.

Ennek eredményeképpen a Modul Egyetem nem részesülhet az EU-s Erasmus forrásokból, mivel az intézmény tulajdonosa, az MCC is egy ilyen szervezet.

Az intézkedés azonban nemcsak az Erasmus ösztöndíjakat érinti, hanem a Horizon Europe keretében nyújtott kutatási támogatásokat is, amelyek szintén befagyasztásra kerültek az egyetem számára.

Az Oktatási és Nemzetközi Ügyek Ügynöksége (OeAD) Ausztriában, amint tudomást szerzett a tulajdonosváltásról, azonnal felfüggesztette az új ösztöndíjkérelmek jóváhagyását a Modul Egyetem részére. Ernst Gesslbauer, a programigazgató szerint, az egyetem diákjai számára továbbra is biztosítanak anyagi támogatást a külföldi tanulmányokhoz, azonban ez már nem az EU-s forrásokból történik. Az egyetem vezetése a döntést jogtalanul és elfogadhatatlanul értékeli, és minden lehetséges lépést megtesz annak érdekében, hogy a szankciókat megváltoztassák vagy visszavonják.

A magyar kormány nem rég, tavaly decemberben megpróbálta rendezni az Európai Bizottsággal az Erasmus-ügyet, azonban az újonnan beterjesztett összeférhetetlenségi szabályoknál a brüsszeli testület több intézkedést is elégtelennek tartott. Kifogásolták, hogy a magyar kabinet szétválasztotta, csak az uniós forrásokból részesülő intézményekre vezette volna be a szigorúbb szabályokat.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Érdekes időpontban kaphatnak

Gazdasági elemző

Gazdasági elemző
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Díjmentes előadás

Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Interaktív online előadás

Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez

Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.

Ez is érdekelhet
macron-scholz