Az EU Tanácsa ajánlásokat fogalmazott meg Belgium, Franciaország, Olaszország, Málta, Lengyelország, Szlovákia és Románia számára, hogy túl magas költségvetési hiányukat meghatározott időn belül korrigálják – közölte az Ecofin-ülés után az ET.
Magyarország módosított, a kormány által beterjesztett kompromisszumos középtávú strukturális tervét ugyan a Bizottság múlt hét pénteken elfogadta, arról kedden még nem szavaztak a Tanácsban.
Már előzetesen is sejteni lehetett, hogy csak a februári Ecofin-ülésen veszik napirendre a magyar túlzottdeficit-eljárással kapcsolatos dokumentumot.
A többi ország esetében elfogadott ajánlások konkrét kiadási növekedési pályákat és határidőket tartalmaznak, amelyek illeszkednek az egyes tagállamok középtávú fiskális-strukturális terveihez. Például Belgiumnak 2027-ig, míg Romániának 2030-ig kell korrigálnia a hiányt, betartva a kiadások növekedésére vonatkozó szigorú korlátokat.
A túlzottdeficit-eljárás célja, hogy az érintett országokat fokozott felügyelet alá helyezze és hatékony cselekvésre ösztönözze, ezzel biztosítva az államadósság fenntarthatóságát. Az új gazdasági kormányzási keret alapján a tagállamoknak középtávú terveket kell készíteniük, amelyek részletezik kiadási pályájukat, prioritásos reformjaikat és beruházásaikat.
Az ajánlások szerint Franciaországnak például 2029-re kell a GDP 3%-a alá csökkentenie hiányát, évente legfeljebb 1,2%-os kiadási növekedéssel.
A romló költségvetési fegyelem különösen komoly problémát jelentett Romániában, amely 2020 óta áll túlzott hiány eljárás alatt. Az Európai Tanács szerint az ország eddig nem tett elegendő lépést a helyzet javítására, így továbbra is szigorú felügyelet alatt marad. Az EU új gazdasági irányítási szabályai, amelyek 2024 áprilisa óta vannak érvényben, a tagállamok fiskális terveinek és az uniós ajánlásoknak szorosabb összehangolását célozzák.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images