Sokan fogunk ma túlórázni
– mindössze ennyit írt arra vonatkozóan a Portfolio-nak egy brüsszeli tisztviselő, hogy pontosan hogyan készülnek Donald Trump második elnöki ciklusának első napjára. Több diplomata pedig azt mondta, hogy „szerinte a világ minden kormányában százfős csapatok készülnek az első rendeletekre”.
Donald Trump 47. amerikai elnökként történő beiktatása hétfő este lesz Washingtonban, egy rendkívül hideg napon, amely mínusz 4 Celsius-fokot ígér. Az esemény különlegessége, hogy először tartanak beiktatási ceremóniát a Capitolium épületében, elkerülve a hideg kint tartózkodó tömeget. A változásra reagálva a szervezők gyorsan igyekeztek biztosítani, hogy a nagy számú meghívottak elférjenek az épületben, miközben sok Trump-támogató a hidegben marad – emelte ki a Politico az eseményről.
A lap arra is kitért, hogy a beiktatás előtti napon Trump rendezett már egy győzelmi ünnepséget Washingtonban, ahol ígéretet tett arra, hogy gyorsan cselekedni fog az illegális határátkelések szigorításában, az olajkitermelés növelésében és a diverzitásprogramok megszüntetésében. A rendezvényt a Village People zárta le, ahol Trump táncolt is a színpadon. Az elnöki beszédétől sokan azt várják, hogy elkerüli a 2017-es „Amerikai vérontás” kezdetű, öt évvel ezelőtti szöveg rideg hangvételét, amelyet akkor George W. Bush furcsának minősített.
Trump első napján számos elnöki rendelet aláírására készül, de tanácsadói még mindig vitatkoznak a legfontosabb intézkedések részleteiről.
A nemzetközi kereskedelem és a külpolitika kérdései különösen fontosak lesznek az első hetekben, hiszen az Egyesült Államok és az EU közötti kapcsolatokat jelentős változások érhetik. Bár Trump hangsúlyozza a gyors változtatásokat, a gyakorlatban valószínűleg lassabb lesz az átmenet, sok váratlan fordulattal.
Azt is érdemes kiemelni, hogy az euroatlanti kapcsolatok Biden alatt is konfliktusosak voltak, főként a kereskedelem területén. Lényegében csak Ukrajna ügyében volt zökkenőmentes az együttműködés.
Európa számára egyelőre nem világos, hogyan alakulnak majd Trump második ciklusa alatt a gazdasági és diplomáciai viszonyok. Bár Trump személyesen nem hívott meg vezető uniós politikusokat az eseményre, a jobboldali populisták és radikális politikusok szép számban jelen lesznek. Az EU vezetői, mint Ursula von der Leyen és António Costa, a Biden-adminisztrációval való szoros kapcsolatuk miatt nem is akartak részt venni, miközben Trump híveit bosszantaná is, ha a mérsékelt politikusok nagy számban jelen lennének.
Az unió számára kulcsfontosságú lesz, hogy kialakítson egy működőképes stratégiát Trump politikájához, miközben próbálja minimalizálni a konfliktusokat. A közelgő uniós tanácskozások és a gazdasági tervek azonban egyelőre a stabilitás keresésére koncentrálnak, különösen az energiaárak csökkentésére és az európai gazdaság erősítésére.
Címlapkép forrása: Portfolio