A Microplastic Solution kutatói 10 különböző ásványvíz-márkát és egy csapvízforrást teszteltek Toulouse-ban, Franciaországban, új módszerrel, amely képes detektálni a 20 mikron alatti mikroműanyag-szemcséket is. Eddig sok tanulmány figyelmen kívül hagyta ezeket a finomabb részecskéket a mérési korlátok miatt – írja az Euronews.
Az Európai Unió 2024 márciusában meghozott új módszertani döntése azonban csak a 20 mikronnál nagyobb részecskékre vonatkozik, ezzel figyelmen kívül hagyva a kisebb mikroműanyagokat, amelyeket a kutatók az emberi egészség szempontjából a legveszélyesebbeknek tartanak.
A kutatás eredményei szerint a mintákban talált mikroműanyagok 98%-a kisebb volt 20 mikronnál, és 94%-uk még ennél is apróbb, 10 mikron alatti részecske volt.
A kutatás során alkalmazott módszertan egyik kulcsfontosságú eleme az érzékenyebb mérőeszközök és a szigorú minőségellenőrzés volt, hogy biztosítsák a minták szennyeződésmentességét.
A vizsgálatkor a különböző vizekben – beleértve az ásványvizeket és a csapvizet is – a mikroműanyagok széles spektrumát mutatták ki, ráadásul nagy mennyiség: a literenkénti 19 és 1154 részecskeszám között.
A toulouse-i csapvízben 413 részecske volt literenként, ami magasabb érték, mint nyolc ásványvíz-minta esetében.
Azonban a kutatók hangsúlyozták, hogy egyetlen csapvíz-minta alapján nem érdemes általánosítani.
Bár még nem világos, hogy a mikroműanyag milyen hatással vannak az emberi egészségre, a kutatók szerint ez egyre inkább mindenhol jelen lévő, globális problémává válik. A kutatás azt mutatja, hogy az emberek már mindenütt találkoznak velük, és bár egyes szakértők szerint még nincs pontosan meghatározva az egészségügyi hatásuk, egyre több bizonyíték mutat arra, hogy ezek a részecskék hatással vannak a szervezetre.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images