A nyomozás során a főügyészség több helyszínen tartott kutatásokat és lefoglalásokat, köztük az Integritás Hatóság épületében is – számolt be a Központi Nyomozó Főügyészség közleményében, mely szerint
hűtlen kezeléssel és hivatali visszaéléssel gyanúsítják Biró Ferencet, a szervezet elnökét.
A vádhatóság azt közölte, gyanújuk szerint Biró az IH vezetőjeként jogosult egy szolgálati autóra, de emellett a szervezet vagyonából béreltetett egy második, szintén felsőkategóriás gépjárművet, amelyet elsősorban felesége magáncélokra használt.
A bérleti díj havonta csaknem félmillió forint volt, amely összeg idővel tovább emelkedett – állítja az ügyészég, amely szerint az elnök intézkedései közel 14 millió forintos vagyoni hátrányt okozhattak a Hatóságnak.
További vádak szerint Biró visszaélt hivatali pozíciójával: a Hatóság igazgatóságának két másik tagját törvényes jogaik gyakorlásából kizárta, és bizonyos közhatalmi jogosítványokat a jogszabályokkal ellentétesen saját magának tartott fenn. A főügyészség szerint mindez súlyosan sérti a hatóság működésének integritását és a közpénzek átlátható kezelését.
Biró Ferenc Pál rövid nyilatkozatában alaptalannak nevezte a vádakat, és hangsúlyozta, hogy teljes mértékben együttműködik az ügyészséggel. Szerinte a személyét ért támadások célja az Integritás Hatóság ellehetetlenítése.
Péntek reggelre sajtótájékoztatót hirdetett, ahol részletesen reagál az eljárással kapcsolatos fejleményekre.
A Telexnek egy, az Integritás Hatóság belső életére rálátó forrás azt mondta, nem lepődött meg, hogy Biró ellen eljárás indult. Ezt azzal magyarázta, hogy a szervezeten belül az elnöknek elég sok konfliktusa akadt, ez fluktuációval járt, így több olyan munkatárs is elhagyta a hatóságot, akiknek rálátásuk volt a leadott számlákra, a pénzügyekre. A szervezeten belüli viszonyokat ismerő forrásunk szerint ezek az emberek is „adogathattak” információkat a hatóságoknak.
Az Integritás Hatóságot azért hozták létre, hogy az uniós források felhasználásával kapcsolatos csalásokat, korrupciót, összeférhetetlenséget és más jogsértéseket feltárja, ezáltal biztosítva az ország jogállamisági feltételeknek való megfelelését. A kormány az Európai Bizottság felé vállalta a szervezet létrehozását, és Brüsszel jelenleg is követeli, hogy az autonóm államigazgatási szerv létrehozása mellett bővítse annak jogköreit, hogy visszamenőlegesen is vizsgálhasson gyanús ügyeket.
Címlapkép: Bíró Ferenc, az Integritás Hatóság elnöke a hatóság idei vagyonnyilatkozati eseti jelentésérõl, valamint a szervezet működésének elsõ évérõl tartott sajtótájékoztatón a Corinthia Budapest Hotelben 2023. december 7-én. A fotó forrása: MTI Fotó/Lakatos Péter