Az Országos Bírói Tanács (OBT) szerdai ülésén érvénytelenítette a tavaly ősszel, jelentős felháborodást kiváltó négyoldalú megállapodást, amelyet a kormánnyal kötöttek – tudta meg a Telex.
A döntést tíz igen szavazattal, két tartózkodás mellett hozták meg. A Kúria elnöke, Varga Zs. András nem szavazott, míg Tuzson Bence igazságügyi miniszter hosszú idő után először vett részt a tanács ülésén.
A 2024 novemberében kötött megállapodás 130 milliárd forintos béremelést biztosított volna a bírói kar számára, cserébe azonban jelentős szervezeti átalakításokat tartalmazott. Ezek között szerepelt a bírói kinevezések korhatárának módosítása és a külsős pályázók kinevezésének megkönnyítése.
A paktumot eredetileg Szabó Péter, az akkori elnök írta alá, aki decemberben lemondott a pozíciójáról, miután az egyezség politikai nyomásgyakorlás gyanúját vetette fel bírói körökben.
Az egyezség komoly tiltakozást váltott ki, a Magyar Bírói Egyesület és több száz bíró nyilvánosan bírálta a döntést, amely szerintük a bírói függetlenséget veszélyeztette. Az ügy miatt bizalmi válság alakult ki az OBT vezetésében, amely végül Szabó Péter lemondásához és a megállapodás felülvizsgálatához vezetett.
Az Országos Bírói Tanács a bírói önkormányzatiság legfontosabb hazai szerve, amely a kúriai bírák és vezetők kinevezésébe is beleszólhat, miután az Európai Bizottság 2022-ben megkövetelte a kormánytól, hogy növelje a szervezet jogkörét az igazságszolgáltatás függetlenségének erősítéséhez. Akkor az OBT erősítése volt az egyik legfontosabb eleme annak a 2023-as reformnak, amellyel a kormány teljesítette az uniós költségvetéshez kapcsolódó horizontális feljogosító feltételeket, így pedig feloldotta a más jogállamiságú tárgyú eljárások által nem blokkolt EU-forrásokat.
A mostani átszervezési vita ismét azzal fenyeget, hogy az Európai Bizottság újra teljesítetlennek veheti a horizontális feltételeket, ami minden EU-s kifizetés leállását is jelentheti.
Frissítés: Tuzson Bence igazságügyminiszter is reagált
„Sajnálattal és mélységes megütközéssel vettem tudomásul az Országos Bírói Tanács (OBT) mai döntését a felek által aláírt, az igazságszolgáltatás hatékonyságának növelését és az igazságszolgáltatásban dolgozók jövedelmi viszonyainak rendezését célzó négyoldalú megállapodás kapcsán” – írta reakciójában Tuzson Bence miniszter, aki szerint a megállapodás 2027-ig rendezte volna a bírák jövedelmeit, mivel átlagosan 48%-os, a bírósági titkárok és fogalmazók 82%-os, valamint a bírósági tisztviselők 100%-os emelését tűzte ki célul.
Úgy véli, hogy az OBT tagjainak döntése szembemegy a testület korábbi álláspontjával, és következetlenséget sugall, amely a miniszter szerint megkérdőjelezi a testület hitelességét.
Mindazonáltal, kormányzati oldalról a megállapodást továbbra is hatályosnak tekintjük
– írta reakciójában a tárcavezető, aki szerint így sajnálatos, hogy „az OBT nem kíván aktív szerepet vállalni a bírósági rendszer hatékonyságát célzó jogalkotási munkában”. Azt is közölte Tuzson Bence, hogy az igazságügyi tárca folytatja munkáját az alkotmányosság, a bírói függetlenség és a jogállamiság maximális tiszteletben tartásával.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images