Az Europen csomagolóipari szövetség és az EuroCommerce kiskereskedelmi szervezet főként Spanyolországot, Olaszországot és Franciaországot emelte ki, amelyek nemzeti törvényei jelentős akadályokat gördítenek az uniós szintű szabályozás elé – írja a Financial Times, amelynek nyilatkozva Francesca Stevens, az Europen főtitkára arról beszélt, hogy
Brüsszel egyre kevésbé képes betölteni az uniós szerződések őreként betöltött szerepét, ami miatt a vállalatoknak nemzeti bíróságokhoz kell fordulniuk jogaik érvényesítése érdekében.
Az Európai Bizottság adatai szerint az egységes piacot érintő jogsértési eljárások száma drasztikusan csökkent, 2023-ban 60%-kal kevesebb új ügy indult, mint 2019-ben. Ugyanakkor Brüsszel azt állítja, hogy ez a csökkenés a szabályok hatékonyabb nemzeti átültetésének és kevesebb új irányelvnek köszönhető.
Az Európai Bizottság 2023-ban 45 ügyet utalt az Európai Bíróság elé, ami több mint az elmúlt 10 év bármelyikében, de ez a szám messze elmarad a szükséges fellépésektől.
A lengyel EU-elnökség, amely január 1-jén vette át a stafétát, az egységes piac mélyítését és a meglévő akadályok eltávolítását tűzte ki prioritásként. Január 3-án az Európai Bizottság konzultációt indított egy új egységes piaci stratégia kidolgozására, amely célja a szabályok teljes körű végrehajtása és az új akadályok kialakulásának megelőzése. A stratégia szerint különösen fontos a határokon átnyúló szolgáltatások és áruk szabad áramlásának elősegítése.
A kiskereskedelmi szektorban ugyanakkor aggodalmak merültek fel azzal kapcsolatban, hogy az új szabályok lehetőséget adhatnak a tagállamoknak arra, hogy saját törvényeiket más országokban is érvényesítsék.
Az EuroCommerce szerint ez az uniós piac alapjait rendítené meg, hiszen a cégeknek világos és stabil szabályozási környezetre van szükségük.
Eközben az ipari szektor a meglévő akadályok miatt is panaszkodik: egy tavalyi jelentés szerint az egységes piacot érintő problémák széles skálája, például a munkaerő kölcsönzésének nehézségei vagy a pénzügyi garanciák eltérő értelmezései, csak a jéghegy csúcsát jelentik. A helyzet iróniája, hogy az Egyesült Királyság, amely 2020-ban hagyta el az EU-t, szintén kénytelen volt visszavonni egy csomagolóanyag-jelölésre vonatkozó szabályozást, miután Brüsszel figyelmeztette, hogy az ellentétes lehet az uniós joggal.
A szakértők figyelmeztetnek:
a globális protekcionizmus korszakában az EU nem engedheti meg magának, hogy a nemzeti érdekek előtérbe helyezése aláássa az egységes piacot, amely a kontinens gazdasági versenyképességének egyik legfontosabb pillére.
Címlapkép forrása: EU