Egy hamarosan megjelenő, friss uniós jelentés szerint a blokk gazdasági nyitottsága miatt különösen sérülékeny a globális kereskedelmi és geopolitikai feszültségekkel szemben. Az EU jelentős kihívásokkal néz szembe, beleértve az alacsony árú, állami támogatásokkal megtámogatott kínai exportot, amely károkat okozhat az uniós gyártóiparnak – írja a Bloomberg, amely közlés előtt hozzájutott a beszámolóhoz.
A dokumentum szerint a magas energiaárak, amelyek akár kétszer-háromszor is meghaladhatják az amerikai szintet, szintén visszavethetik az EU versenyképességét és a klímasemlegesség 2050-re kitűzött célját.
Az energiaválság utóhatásai még mindig érzékelhetők, annak ellenére, hogy az energiaárak mérséklődtek a 2022-es rekordértékekhez képest. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, a megfizethető energia biztosítását tűzte ki második ciklusának egyik prioritásaként, de a villamosításra és az energiahatékonyságra irányuló törekvések még mindig nem érték el a kívánt léptéket.
A jelentés arra figyelmeztet, hogy a magas energiaárak akadályozhatják a fenntartható fejlődést és az innovációt, különösen a digitális technológiák és mesterséges intelligencia terén.
Az uniós felmérés szerint az EU digitális szektora jelentősen lemaradt az Egyesült Államok és Kína mögött: míg az USA-ban 1,539, Kínában pedig 387 úgynevezett „unikornis” vállalat működik, az EU-ban mindössze 263.
A mesterséges intelligencia területén az EU szintén hátrányos helyzetben van, amely a technológiai fejlődés és a globális verseny szempontjából kulcsfontosságú lenne. Emellett az e-kereskedelmi óriások versenyellenes hatása is aggasztó, mivel komoly kihívást jelentenek az uniós postai szektorra nézve.
Címlapkép forrása: EU