Az új szabályozás egységes keretet hoz létre az egészségügyi technológiák értékelésére, amely révén az EU-tagállamok szorosabb koordinációban dolgozhatnak. Túl a bonyolult kifejezéseken a gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az emberek gyorsabban juthatnak hatékony, kísérleti kezelésekhez – derül ki az Európai Bizottság közleményéből.
A HTA bevezetése jelentősen felgyorsítja a gyógyszerek és orvosi eszközök klinikai értékelésének folyamatát, megszünteti a párhuzamos nemzeti szintű értékeléseket, és egységes európai szintű benyújtási rendszert vezet be.
Az új eljárás a betegek és klinikusok szisztematikus bevonását is biztosítja, hozzájárulva a tudományos minőség javításához és az új egészségügyi technológiák szélesebb körű, gyorsabb hozzáférhetőségéhez.
Első lépésként a szabályozás a rákellenes gyógyszerek és az új terápiás termékek engedélyezésére vonatkozik, de fokozatosan kiterjesztik az árvagyógyszerekre 2028-tól, majd 2030-tól minden új gyógyszerre. 2026-tól a magas kockázatú orvostechnikai eszközök is bekerülnek az értékelésbe.
Az új HTA-rendszer felváltja a korábbi, uniós finanszírozású együttműködési projekteket, miközben tiszteletben tartja a tagállamok egészségügyi rendszereinek nemzeti sajátosságait és döntéshozatali jogkörét.
Címlapkép forrása: Shutterstock