A tervezett Clean Industrial Deal egyes ágazatok számára sürgősségi segítséget, mások számára hosszú távú stratégiai támogatást nyújtana. Séjourné hangsúlyozta, hogy az EU zöld közbeszerzési piacot hozna létre, például „zöld acél” számára, amely jelenleg nem létezik. Az energiaigényes iparágak, mint a cement, az acél és az alumínium, különös figyelmet kapnak a tervekben, miközben a vegyipar is stratégiai ágazattá válhat – számolt be a Politico.
Séjourné az Egyesült Államokkal való kapcsolatokban „defenzív és offenzív” stratégiát sürget, különösen Donald Trump visszatérése előtt.
Úgy látja, egy gyors kereskedelmi megállapodás elkerülheti a költséges kereskedelmi háborút, ugyanakkor fontos, hogy az EU 27 tagállama egységesen támogassa az amerikai stratégiát.
Séjourné szerint Európának túl kell lépnie korábbi naivitásán, és be kell vetnie a „made in Europe” protekcionista, uniós termékeket favorizáló stratégiáját.
Az Európai Bizottság a következő öt év gazdasági stratégiájának iránytűjét készíti elő, amely várhatóan jövő héten kerül bemutatásra, ennek pedig várhatóan része lesz a Clean Industrial Deal több milliárd eurós, a kohéziós forrásokat átirányító, a vállalatokat célzó támogatási csomagja is.
Egy versenyképességi alap, amely a bajba jutott uniós ipart segítené és az innovációt ösztönözné, később az év során válik elérhetővé. Emellett Séjourné célja az adminisztráció egyszerűsítése, többek között az adatszolgáltatási követelmények felére csökkentésével és az EU-s finanszírozási programokhoz való hozzáférés megkönnyítésével.
Címlapkép forrása: EU