A szóvivő a nyilatkozatában azt is kiemelte, hogy
ez az első ilyen eset az EU történetében.
Ezek a pénzek a magyar kormány tétlensége miatt végleg elvesznek - olvasható a tudósításban.
A pénzek visszatartásáról szóló döntés abból fakad, hogy Magyarország nem teljesítette az EU Tanács által 2022 decemberében meghatározott követelményeket. A magyar kormány nem biztosította az uniós források elköltésének átláthatóságát, különösen a közbeszerzések tekintetében, és nem vezetett be mechanizmusokat a korrupció megelőzésére. Az, hogy Magyarország 1,04 milliárd eurónyi uniós forrástól esik el a feltételességi mechanizmus/kondicionalitási eljárás révén, példa nélküli az Európai Unióban.
Ezzel a helyzettel Magyarország az egyetlen olyan ország, amely a jogállamiság fenntartásának elmulasztása miatt ilyen jelentős korlátozásokkal néz szembe az EU részéről.
A hírügynökség arra is emlékeztet, hogy az EU Tanácsa 6,3 milliárd eurónyi függesztett fel Magyarország esetében, ami a kohéziós politika keretében juttatott források 55%-át jelenti. Budapest most az első, 1,04 milliárd eurós részletet veszíti el. A Budapesttel szemben aktivált feltételességi mechanizmus célja az EU pénzügyi érdekeinek védelme.
Magyarország további források elvesztésével nézhet szembe, ha nem hajtja végre az előírt korrekciós intézkedéseket.
2025 végéig fennáll a veszélye annak, hogy újabb 1,1 milliárd eurós részletet bukik el
- vetíti előre a tudósítás. A magyar kormány erőfeszítései - például a közbeszerzési törvény reformja - ellenére az Európai Bizottság továbbra is fenntartja aggályait az alapok elosztásának átláthatóságával kapcsolatban - olvasható a lengyel tudósításokban.
A Portfolio már augusztusban megírta, hogy egyre biztosabb, hogy Magyarország több mint 1 milliárd eurónyi uniós forrást elveszít az év végén, mivel decemberben lejár egy határidő a jogállamisági eljárás által felfüggesztett támogatásoknál. Akkor azt is írtuk, hogy ha az Európai Bizottság a megadott határidőig nem szünteti meg az országgal szembeni kondicionalitási eljárást, akkor ez a pénz örökre elvész, a kormány már nem hívhatja le újból, vagy más jogcímen.
Érdemes azt is megemlíteni, hogy december elején a Politico már megírta, hogy Magyarország a jogállamiság megsértése miatt befagyasztott egymilliárd eurós uniós pénz elvesztésének szélén áll. Az eljárásra rálátó tisztségviselők ezt név nélkül nyilatkozták a portálnak. A lap akkor azt írta: ha Magyarország nem tud 17 intézkedést végrehajtani, és december 31-ig nem kapja meg az Európai Bizottság jóváhagyását – ez a lépés önmagában általában hónapokig tart –, körülbelül 1 milliárd eurónyi uniós készpénz a szegényebb régiók számára végleg elvész. Piotr Serafin költségvetési biztos a Bóka Jánossal, Magyarország európai ügyek miniszterével folytatott akkori találkozója után kijelentette, hogy Magyarország lépései a finanszírozás feloldására „nem egészen olyanok, amilyeneket reméltünk”.
Bármely országnak két év áll rendelkezésére, hogy visszaigényelje a Bizottság által visszatartott finanszírozást az EU saját szabályai szerint.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images