A Létfontosságú Gyógyszerek Törvénye az EU-ban tapasztalható alapvető gyógyszerhiány, például antibiotikumok, inzulin és fájdalomcsillapítók ellátásának javítását célozza. A tervezett jogszabály elsősorban azokra a gyógyszerekre összpontosít, amelyek nehezen beszerezhetők, vagy amelyek előállítása néhány gyártó vagy ország monopóliumára támaszkodik.
Ursula von der Leyen bizottsági elnök júliusi politikai iránymutatásaiban megerősítette az intézkedés szükségességét, de konkrét ütemtervet nem határozott meg.
Várhelyi mégis meglepetést okozott azzal, hogy első 100 napjára ígérte a törvény bemutatását.
Az Európai Bizottság március 5-ig tervezett kezdeményezéseinek listáján a törvény egyelőre nem szerepel, ami tovább növeli a kétségeket a határidő tarthatóságával kapcsolatban – írja az Euronews. A szükséges hatástanulmányok és belső konzultációk hiánya akadályozhatja a jogszabálytervezet időbeni előterjesztését. A Bizottság úgynevezett jobb szabályozási elvei szerint minden új jogszabályhoz hatástanulmány szükséges, amely elemzi annak környezeti, társadalmi és gazdasági hatásait. B
ár vészhelyzetekben ez az előírás megkerülhető, ilyen esetben az elemzést három hónapon belül kell elvégezni.
A Critical Medicines Alliance, amely 250 érdekelt felet tömörít, kulcsszerepet játszhat a törvény előmozdításában. A szövetség az ellátási lánc gyengeségeit vizsgálja, és február 12-ére ígéri ajánlásait, amelyek részben kielégíthetik a jobb szabályozási követelményeket. Emellett a Bizottság egy másik tanulmányt is vizsgál, amely 2025 elejére készülhet el, és segíthet a jogszabálytervezet jogi akadályainak leküzdésében.
Mindezek ellenére Várhelyi továbbra is sürgeti a gyors intézkedéseket, hivatkozva a Covid-19 járvány óta fennálló változatlan problémákra. Az EU jogi szolgálataival folytatott tárgyalások nyomán még lehetséges, hogy a határidőt sikerül tartani.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images