Az Európai Unió vállalati ellátási láncokra vonatkozó szabályozása, a Corporate Sustainability Due Diligence Directive (CSDDD), 2023-ban szigorú ellenőrzéseket írt elő a környezetvédelmi és munkajogi normák betartására a vállalatoknál. Az irányelv célja, hogy elkerülje a Rana Plaza katasztrófához hasonló tragédiákat, de az elfogadási folyamat során jelentősen felvizezték, miután Németország és Olaszország versenyképességi aggodalmakat fogalmazott meg.
Az EU választások után a parlament jobbra tolódott, ami fokozódó nyomást gyakorolt a gazdasági növekedés ösztönzésére, többek között a környezetvédelmi szabályok újragondolásával.
Ursula von der Leyen elnök novemberben bejelentette, hogy felülvizsgálná a zöld szabályozások átfedéseit, köztük a CSDDD-t, a vállalati fenntarthatósági jelentéstételi irányelvet (CSRD) és az EU zöld taxonómiáját.
Ez azonban komoly tiltakozást váltott ki a szocialista képviselőkből – írja az Euronews, amely szerint a mérsékelt pártok frakciói is egymásnak estek, mert az Európai Néppárt támogatja a kezdeményezést, a Szocialisták és Demokraták, valamint a Zöldek viszont ellenzik a lazításokat.
A szocialisták nyílt levélben fejezték ki aggodalmukat, hangsúlyozva, hogy a CSDDD módosítása veszélyeztetné a környezetvédelmi célokat és csökkentené a jogbiztonságot. A párt képviselői szerint a szabályozás enyhítése nem csökkentené érdemben az adminisztrációs terheket, ugyanakkor aláásná az EU zöld törekvéseit.
Az üzleti szféra ugyanakkor támogatja a szabályok egyszerűsítését.
Az Eurochambres jelentése szerint az összehangolatlan zöld jogszabályok, mint például a CSDDD, jelentős terhet rónak a vállalatokra, és akadályozzák a működést. A deforesztációellenes szabályozás bevezetésének egy évvel történő elhalasztása is azt mutatja, hogy az EU külső partnerei sincsenek felkészülve az új követelmények teljesítésére.
A vita nemcsak a szabályozások jövőjét érinti, hanem
Ursula von der Leyen politikai támogatását és parlamenti hátországát is veszélyezteti.
A szocialisták szerint a támogatásuk azon múlt, hogy a már megállapodott zöld jogszabályok tartalmi elemeit nem változtatják meg, és az egyszerűsítés nem jelent deregularizációt.
Címlapkép forrása: EU