Az Európai Tanács új elnöke, António Costa, jelentős változásokat ígért a vezetői csúcsülésekkel kapcsolatban, azért, hogy elkerüljék a korábbi elnök, Charles Michel idejében tapasztalt kaotikus szervezési hibákat. Costa már most elnyerte a vezetők bizalmát azzal, hogy egy napra korlátozza a csúcsok időtartamát. A napirend azonban nem ígérkezik egyszerűnek. Franciaország és Németország vezetőinek gyengülő befolyása, valamint az Egyesült Államokban bekövetkező politikai változások további bonyodalmakat okozhatnak.
Egy EU-USA kereskedelmi háború egyetlen nyertese Kína lenne
– figyelmeztetett Kaja Kallas, az EU fő diplomáciája.
A politikus élesen bírálta az Egyesült Államok elnökének, Donald Trumpnak azon fenyegetését, hogy vámokat vet ki az európai termékekre. Kallas szerint egy ilyen konfliktus mindkét fél gazdaságának kárt okozna. „Nincs olyan, hogy nyertes egy kereskedelmi háborúban” – mondta, hozzátéve, hogy az amerikai nép is megszenvedné Trump döntéseit, mivel az várhatóan az infláció drasztikus emelkedéséhez vezetne.
A Portfolio-nak nyilatkozó kereskedelmi szakértők arról beszéltek Brüsszelben, hogy egyre nagyobb kockázatokat látnak abban, hogy a megválasztott amerikai elnök esetlegesen Kínára kivetett plusztarifái is Európára helyeznek majd nyomást.
„Sokkal nagyobb veszélyt jelent, ha Kína eddigi amerikai exportja mind Európa piacaira ömlik.
Ez a dömping évente akár a mostani kereskedelmi deficit kétszeresének megfelelő, 600 milliárd eurós (250 000 milliárd forintos) gazdasági kárt okozhatna Európának a következő két évben
– mondta egy az ügyekre rálátó brüsszeli tisztviselő lapunknak.
Scholz szerint egyre több közös támogatás kell
Olaf Scholz német kancellár átfogó európai megoldást szorgalmazott az acélipar válságára.
A politikus kiemelte, hogy „a koordinált fellépés elengedhetetlen”.
Scholz ugyanakkor meglepően határozottan támogatta a Kínából érkező, tisztességtelenül támogatott acél elleni vámok kivetését. „Ebben az esetben ez indokolt lenne” – hangsúlyozta.
A német kancellár újabb javaslattal állt elő, amely egy leporolt, még a nyáron a magyar elnökség 11 pontos e-mobilitási versenyképességjavító csomagjából vett át:
közös EU-programot kezdeményezett az elektromos járművek előállításának és értékesítésének ösztönzésére.
Scholz szerint „értelmes lenne egy európai szinten koordinált támogatási rendszer”. A javaslat háttérében a német gazdaság egyre rosszabb helyzete is meghúzódik: főként az e-autós forradalomból vesztesként kijövő német autógyártóknak jelenthetne ez megoldást.
A tervet korábban Franciaország is bedobta, azonban Párizs protekcionista módon csak az uniós autógyártók termékeire engedélyezné a közös EU-s vásárlási programot
– közölte egy a javaslat hátterét ismerő német lapunkkal. Berlin nem zárná ki a kínai szereplőket egy potenciális ösztönzőcsomagból, de ésszerű korlátozásokat indokoltnak tartanak.
Oroszország a célkeresztben
Az EU-nak meg kell védenie magát az orosz szabotázs ellen Kristen Michal, Észtország miniszterelnöke, arra figyelmeztetett, hogy Európának fokoznia kell ellenállóképességét az orosz hibrid fenyegetésekkel szemben. „Oroszország az ukrajnai invázió óta megerősítette hibrid háborús kampányát, beleértve a szabotázst és a kiberháborút” – mondta Michal, hozzátéve, hogy az EU-nak több forrásra és tervezésre van szüksége a védelem megerősítéséhez.
A NATO-vezetés vacsoráját tartották meg a héten Ukrajnáról, amelyről Dick Schoof holland miniszterelnök útólagos nyilatkozatában elmondta, hogy a NATO-főtitkár, Mark Rutte által szervezett találkozón nem születtek konkrét döntések. A beszélgetések főként Ukrajna segítésére irányultak.
„A békét erővel kell biztosítani” – hangsúlyozta Schoof, hozzátéve, hogy Ukrajna joga eldönteni, milyen feltételek mellett kezdődjenek tárgyalások, nem szabad rá indokolatlan nyomást helyezni. Szerdán Kaja Kallas főképviselő is kiállt Kijev mellett, hogy a háború végéről csak az ukrán állam dönthet, kívülről nem szabad egy tűzszünetet ráerőltetni.
Az EU-csúcs érdemi programja délután következik, ahol Orbán Viktor magyar miniszterelnök átadja a soros elnökséget Lengyelországnak is, valamint értékelik a magyar rotáció eredményeit is.
Címlapkép forrása: Portfolio