Új állásfoglalásában az Európai Tanács hangsúlyozta, hogy
fokozni kell az Ukrajnának nyújtott katonai támogatást, különösen a légvédelmi rendszerek, lőszerek és rakéták szállításában, valamint az ukrán brigádok kiképzésében és felszerelésében.
Emellett kiemelték az ukrán védelmi ipar fejlesztésének és az EU védelmi iparával való együttműködés elmélyítésének fontosságát. Az úgynevezett G7 „Extraordinary Revenue Acceleration Loans for Ukraine” (ERA) kezdeményezés katonai támogatási komponense is prioritást kapott, amelynek célja Ukrajna hatékony önvédelmi képességének fenntartása a befagyasztott orosz vagyon újrabefektetéséből származó bevételek felhasználásával.
Az ukrajnai helyreállítási erőfeszítések is jelentős figyelmet kaptak a csúcson. Az Ukrajna Alapból
2024-ben 16,2 milliárd eurót, míg 2025-ben további 12,5 milliárd eurót terveznek kifizetni.
Az ERA kezdeményezés keretében 45 milliárd eurós támogatást irányoztak elő Ukrajna katonai, költségvetési és újjáépítési szükségleteire. Ennek részeként az EU 2025-ben 18,1 milliárd euró kifizetését kezdi meg. Az Európai Tanács hangsúlyozta, hogy minden katonai támogatás az uniós tagállamok biztonsági és védelmi politikájának teljes tiszteletben tartásával történik.
A közlemény külön is elítélte Oroszország fokozott támadásait Ukrajna energetikai és civil infrastruktúrája ellen, amelyek célja a tél beálltával nehézségek előidézése. Az EU sürgeti az energetikai támogatások felgyorsítását, hogy Ukrajna fenntarthassa elektromos hálózata működését. Az Európai Tanács külön elismerését fejezte ki azoknak a tagállamoknak, különösen Ukrajna szomszédainak, amelyek energiát exportálnak az országnak, és kiemelt célként kezelik Ukrajna és Moldova energiarendszereinek uniós hálózatba való integrációját.
A Tanács megerősítette, hogy továbbra is korlátozni kívánja Oroszország hadviselési képességét. Üdvözölték a 15. szankciócsomag elfogadását, amely többek között az úgynevezett „árnyékflotta” elleni intézkedéseket is tartalmazza.
Az EU készen áll további szankciók bevezetésére, amíg Oroszország nem hagyja abba agresszióját, és nem téríti meg az okozott károkat
– szerepel az elfogadott szövegben.
Ezenkívül az EU elítélte harmadik országok Oroszországot támogató tevékenységeit, különös tekintettel Észak-Korea és Irán katonai együttműködésére, amelyek tovább súlyosbítják a nemzetközi helyzetet.
Az Európai Tanács végül megerősítette elkötelezettségét Ukrajna helyreállítása és újjáépítése iránt, amelyben nemzetközi partnerekkel együtt kíván részt venni. A 2025 júliusában Olaszországban megrendezésre kerülő Ukrajna-helyreállítási Konferencia kiemelt fontosságú esemény lesz ezen a téren. A szöveg szerint az EU továbbra is szorosan együttműködik Ukrajnával reformtörekvéseinek támogatásában, hogy az ország előrehaladhasson európai integrációs törekvéseiben.
Az Európai Tanács ismételten megerősíti elkötelezettségét egy átfogó, igazságos és tartós béke mellett, amely az ENSZ Alapokmányának és a nemzetközi jognak az elvein alapul, összhangban Ukrajna Békeformulájának alapvető elveivel és célkitűzéseivel. A tagállamok által elfogadott szöveg szerint támogatják azt az alapelvet, hogy
Ukrajnát érintő kezdeményezések csak Ukrajna bevonásával történhetnek.
Ennek érdekében az Európai Unió és tagállamai fenntartják intenzív globális kapcsolatteremtési erőfeszítéseiket, és részt vesznek az Európa biztonságát érintő megbeszélésekben.
A tanácsi csúcs előtt Orbán Viktor magyar miniszterelnök Vlagyimir Putyin orosz és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is javaslatot tett egy karácsonyi tűzszünetre, azonban ezt mind a két oldal elutasította. Az ukrán államfő a brüsszeli EU-csúcson újságírói kérdésre ismételten elmondta, hogy elfogadhatatlannak tartja a kezdeményezést, mert az csak Oroszországnak adna időt egy újabb támadás előkészítésére.
Címlapkép forrása: Európai Tanács/Alexandros Michalidis