Két év sem volt elegendő arra, hogy Magyarország eleget tegyen az uniós támogatások feloldásához szükséges feltételeknek, ezért az Európai Bizottság várhatóan december végén végleg elzár több mint egymilliárd eurót az országtól – számolt be a Népszava.
Mint arról részletesen írtunk, az új hétéves közös költségvetés n+2 szabálya értelmében ezek a források teljesen elvesznek, később sem szerezhetők vissza.
Mint a Népszava emlékeztet: a magyar kormány pedig további uniós forrásokat is kockáztat, ha nem teljesíti a még hátralévő feltételeket.
A közérdekű vagyonkezelő alapítványokra vonatkozó törvénymódosítás sem nyerte el az Európai Bizottság tetszését, így a modellváltott egyetemek továbbra sem férhetnek hozzá az Erasmus+ és a Horizont Európa programokhoz – tudatta a lap két forrása.
Az EU kifogásolja, hogy a szabályozás nem terjed ki minden érintett intézményre, és hatályba lépése csak Brüsszel engedélyétől függ.
Ahogy arról már előzetesen a Portfolio is beszámolt, az egyik kifogás, hogy a jogszabály csak a felsőoktatási intézményekre terjed ki, valamint a jogszabály megkülönböztet uniós forrásokban részesülő és nem részesülő intézményeket.
Az uniós támogatások befagyasztását a jogállamisági elvek rendszerszintű megsértése indokolta, különös tekintettel a közpénzekkel elkövetett visszaélésekre. Az Európai Bizottság szerint a magyar kormány nem bővítette megfelelően az Integritás Hatóság jogosítványait, például a politikusok vagyonnyilatkozatainak ellenőrzésére, és nem tett elegendő lépést a korrupció visszaszorítására.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images