Komoly mérföldkövet értek el Brüsszelben, egyre közelebb az 1200 milliárd eurós paktum
Uniós források

Komoly mérföldkövet értek el Brüsszelben, egyre közelebb az 1200 milliárd eurós paktum

Az Európai Unió Tanácsa megállapodásra jutott a pénzügyi adatok hozzáférését és megosztását szabályozó FiDA-keretről, amely komoly előrelépés a tőkepiaci unió létrehozásában, és a magyar EU-elnökség egyik első látható sikere. A szabályozás célja az egységes adatmegosztás megteremtése, amely növeli a pénzügyi szektor hatékonyságát, és javítja a fogyasztók, különösen a KKV-k és magánszemélyek helyzetét. A FiDA a személyre szabott pénzügyi termékek elérhetőségét segíti elő, miközben garantálja az adatok feletti fogyasztói ellenőrzést.
A Portfolio, az Euractiv és a Blue Door Consulting közös szervezésű rendezvényen nemcsak megismerheti, de bele is szólhat az uniós kohéziós politika jövőjébe. Találkozzunk online szakmai eseményünkön!

A tőkepiaci unió (Capital Markets Union) egyik legfontosabb mérföldkövéhez érkezett, miután az Európai Unió Tanácsa megállapodásra jutott a pénzügyi adatokhoz való hozzáférés szabályozásáról szóló javaslatról – jelentette be az Európai Tanács.

A magyar elnökség egyik legnagyobb eredménye lehet, hogy a tagállamok megállapodtak a szabályozási keretről, amelyet röviden FiDA-nak neveznek, lehetőséget teremt a pénzügyi intézmények közötti adatmegosztás egységesítésére, ezáltal hozzájárulva a pénzügyi szektor hatékonyságának növeléséhez és a fogyasztói érdekek jobb érvényesítéséhez.

Az adatjogi szabályozás tisztázása, valamint a keretrendszer elfogadása az egyik legnagyobb kihívást jelentette, mivel a Bizottság 2023-as javaslata még az Európai Központi Bank jogkörét bővítette volna, hogy fogyasztóvédelmi és adatbiztonsági ellenőrként is eljárhasson, a harmonizált keretrendszer azonban ezt nem teszi szükségessé, hogy új szervet jelöljenek ki, hanem a GDPR-rendszerbe integrálhatják a pénzügyi adatcserékre vonatkozó szabályokat is.

Most már csak arra van szükség, hogy az Európai Parlament megszavazza a szabályozás végső formáját ölthesse, és életbe léphessen.

A FiDA-szabályozás célja, hogy megteremtse a harmonizált keretet a pénzügyi szolgáltatásokban használt ügyféladatokhoz való hozzáféréshez, azok megosztásához és felhasználásához. Az Európai Bizottság által 2023 júniusában közzétett javaslat alapvető problémát céloz megoldani: az EU pénzügyi adatgazdasága jelenleg széttagolt, az adatok megosztása akadályokba ütközik, és az érintettek vonakodnak az adatok megosztásától.

Ez különösen hátrányosan érinti a kis- és középvállalkozásokat (KKV-ket) és a magánfogyasztókat, akik nem tudnak hozzáférni személyre szabott, adatvezérelt pénzügyi termékekhez és szolgáltatásokhoz.

A FiDA bevezetésével:

  • Egységes szabályok vonatkoznak majd arra, hogy milyen adatokat kell megosztani és hogyan.
  • Az átláthatóság és összehasonlíthatóság javulhat, ami elősegíti a piaci versenyt.
  • Az adatok megosztását lehetővé tevő adatbirtokosok megfelelő kompenzációban részesülnek.
  • A fogyasztók megőrzik ellenőrzésüket saját adataik felett.

Mit szabályoz a FiDA?

A FiDA szabályozása számos olyan ügyféladatra kiterjed, amelyek kulcsfontosságúak a pénzügyi szektor működése szempontjából. Ide tartoznak a jelzáloghitel-szerződések, kölcsönök és számlák adatai, kivéve a fizetési számlák adatait.

Ezek magukban foglalják az egyenlegekre, feltételekre és tranzakciókra vonatkozó információkat.

Emellett a megtakarítások, pénzügyi eszközökbe történő befektetések, biztosításalapú befektetési termékek, kriptoeszközök, ingatlanok, valamint a foglalkozási nyugdíjprogramok és a pán-európai személyes nyugdíjtermékekre vonatkozó jogok is a szabályozás hatálya alá tartoznak. Fontos részt képeznek a hitelképességi értékeléshez kapcsolódó adatok is, amelyeket például hitelkérelmi folyamatok során gyűjtenek.

A szabályozás nem csupán az adatokat érinti, hanem azokat az intézményeket is, amelyek adatbirtokosként vagy adatfelhasználóként vesznek részt a rendszerben.

Ide tartoznak a bankok, biztosítók, befektetési alapkezelők, kriptoeszköz-szolgáltatók és az alternatív befektetési alapok kezelői is, amelyek mind szigorú szabályozási keretek között működhetnek majd.

A FiDA bevezetése gyakorlati szempontból jelentős előnyöket hozhat mind a fogyasztók, mind a vállalkozások számára. A magánszemélyek és cégek személyre szabott pénzügyi termékeket vehetnek majd igénybe, például egyedi befektetési lehetőségeket vagy alacsonyabb kamatozású hiteleket. Ezen felül egyszerűsödnek a kölcsönfelvételi folyamatok, és könnyebben hozzáférhetővé válnak a modern pénzügyi tanácsadási szolgáltatások.

A kis- és középvállalkozások számára is megnyílik a lehetőség korszerű, automatizált pénzügyi szolgáltatások igénybevételére, ami jelentősen javíthatja versenyképességüket.

Mindezek mellett a FiDA kiemelt figyelmet fordít a fogyasztóvédelem biztosítására is. A szabályozás elősegíti, hogy a fogyasztók megőrizzék az ellenőrzést saját adataik felett, és ne kerüljenek hátrányos helyzetbe az adatmegosztás miatt. Az európai felügyeleti hatóságok – így az Európai Bankhatóság (EBH), az Európai Biztosítás- és Foglalkoztatóinyugdíj-hatóság (EIOPA) és az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) – iránymutatásokat dolgoznak majd ki annak érdekében, hogy megelőzzék a tisztességtelen bánásmódot vagy a fogyasztók kizárását, és garantálják, hogy a rendszer valóban a felhasználók érdekeit szolgálja.

A FiDA nemcsak a tőkepiaci unió alapvető építőköve lesz, hanem része az EU szélesebb körű adatstratégiájának is. A szabályozás szorosan illeszkedik a GDPR, a Digitális Piacok Törvénye és a Data Governance Act által meghatározott irányelvekhez, elősegítve a digitális gazdaság fejlődését Európában. Ez egy új korszakot nyithat a pénzügyi szolgáltatások piacán, ahol az adatok valóban a fogyasztók és a vállalkozások szolgálatába állnak.

Miért lesz ez jó?

A november elején, a magyar elnökség által tartott csúcstalálkozón elfogadott Budapesti Nyilatkozatban az uniós versenyképességjavító intézkedések között kiemelten említették a tőkepiaci unió bevezetésének felgyorsítását. A mostani, FiDA-ról szóló döntés ennek első kézzel fogható eredménye egy majdnem másfél éves vita után.

A CMU az EU titkos reménye, hogy fokozza a magántőke beáramlását és plusz forrásokkal pörgesse fel a beruházásokat.

Az IMF szerint az EU-n belüli piaci integráció elmélyítése 10 százalékponttal csökkenthetné a jövedelemkülönbséget az Egyesült Államokhoz képest. Ez a konvergencia valószínűleg ösztönözné a beruházási áramlások növekedését az EU-n belül, mivel az új tagállamok gyorsabb növekedést tapasztalnak, a meglévő tagok pedig profitálnak a nagyobb egységes piac előnyeiből.

Az uniós remény az, hogy a bizottsági vizsgálatok szerint, ha az európai tőkepiacok ugyanolyan fejlettek lennének, mint az Egyesült Államoké,

a becslések szerint az uniós vállalkozások évente akár 1200 milliárd euró többletfinanszírozáshoz is hozzáférhetnének a kohéziós és állami támogatások mellett.

Így nem meglepő, hogy az Európai Parlament hatásvizsgálata szerint egy teljes mértékben működő CMU hosszú távon akár 1%-kal is növelhetné az EU GDP-jét, ami jelentős gazdasági növekedést jelentene a tagállamokban. 

Címlapkép forrása: EU

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az Európai Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.
Kiszámoló

Adók, illetékek, járulékok

Többen ki szoktak javítani, mert úgymond tranzakciós adónak hívom az eredeti elnevezése szerint tranzakciós illetéket és rosszul tudom a nevét. Nem, nem én tudom rosszul a nevét, hanem az, aki

Kasza Elliott-tal

AT&T - elemzés

Három hónapja írtam róla, akkor abban reménykedtem, hogy menni fog fölfelé 28 dollárig. Ment is, na nem addig, és nem túl meredeken, de ma csinált egy +4%-os napot. Ránéztem a honlapjukra, ma

Holdblog

Zsiday Viktor: Mekkora kamat kell??

A gazdasági csúcsminiszter szereti hangoztatni, hogy alacsonyabb kamatszint kell Magyarországon, mert akkor nagyobb lesz a növekedés. Eközben azt is el szokták mondani a kormány tisztvise

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megjött a GDP-adat: így került recesszióba Magyarország

Vezető modellező – Piaci kockázat

Vezető modellező – Piaci kockázat
Díjmentes előadás

Kereskedés a magyar piacon kezdőknek

Minden, amit a hazai parkettre lépés előtt tudni érdemes.

Díjmentes előadás

Tőzsdei megbízások helyes használata

Kérdések és válaszok azzal kapcsolatban, hogy mire figyelj, ha kezdő befektető vagy!

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
gruzia georgia terkep