Mélyül a szakadék az EU-ban: van, ahol már gazdasági katasztrófa fenyeget
Uniós források

Mélyül a szakadék az EU-ban: van, ahol már gazdasági katasztrófa fenyeget

A Covid-19 világjárvány élesen rávilágított az Európai Unió régiói közötti gazdasági különbségekre. Az Európai Beruházási Bank (EBB) felmérése szerint a kevésbé fejlett régiók vállalatai sokkal nehezebben jutottak finanszírozáshoz, miközben a fejlettebb régiókban a digitalizáció és az innováció területén végrehajtott beruházások tovább növelték a különbségeket. Ugyanakkor az EU-s vállalatok többségének sikerült megtartani a munkavállalóit és újra nyereségessé tudtak válni. Azonban a regionális fejlettségi különbségek növekedése rávilágít a szükséges kohéziós politikai reformok fontosságára.
A magyar gazdasági kilátásokról, a forintárfolyam várható alakulásáról, a befektetési lehetőségekről lesz szó decemberi eseményünkön, ahol a szakértők Donald Trump visszatérésének lehetséges gazdasági hatásait ismertetik majd.

A Covid-19 világjárvány nemcsak a gazdaságra, hanem az Európai Unió régiói közötti kohézióra is jelentős hatást gyakorolt. A kevésbé fejlett régiók vállalatai jelentős mértékben szenvedtek a finanszírozás elérhetetlenségétől, míg a fejlettebb, nem kohéziós régiókban a digitalizáció és innováció jóval nagyobb arányban képezte a befektetések célját. Míg a fejlettebb területek cégei közül több mint 60% működik teljes kapacitással, addig ez az arány a kevésbé fejlett régiókban mindössze 52% – derül ki az Európai Beruházási Bank (EBB) befektetési felmérésének (EIBIS) részletes adataiból.

Az elemzés rávilágít arra is, hogy a világjárvány különösen a kohéziós régiókban okozott befektetési visszaesést: ezekben a régiókban a vállalatok 21%-a érzi úgy, hogy az elmúlt évek beruházásai nem fedezték az igényeiket.

Legalább a foglalkoztatottság nem dőlt be

Az EIBIS adatai szerint sok vállalatnak sikerült megőriznie, sőt növelnie foglalkoztatási szintjét és nyereségességét. Például a foglalkoztatás már három évvel a világjárványt megelőzően pozitív irányba mozdult el, ami aztán a pandémia után gyorsan helyre is állt:

a kevésbé fejlett régiókban 1%-kal, míg a felzárkóztatásra nem szoruló régiókban 9%-kal növekedett.

Ez részben az EU és a tagállamok által bevezetett, foglalkoztatás megőrzésére irányuló politikáknak köszönhető, amelyhez az EIB összegzése szerint a legtöbb ország uniós forrásokat is felhasznált.

Ezen túlmenően az EU vállalatainak jelentős része nyereséges volt a világjárvány előtt. Átlagosan a vállalatok 16%-a számított kiemelkedően nyereségesnek, míg több mint 60%-uk stabil profitot termelt valamennyi régióban. Ez a pénzügyi helyzet fontos védőpajzsként működött, amikor a cégeknek szembe kellett nézniük a világjárvány gazdasági hatásaival.

Az EIBIS azt is kiemeli, hogy az EU vállalatai milyen gyorsan és rugalmasan reagáltak a világjárvány okozta kihívásokra. Számos cég módosította befektetési terveit és prioritásait, nagyobb hangsúlyt fektetve a digitalizációra és az éghajlatváltozás mérséklésére. Például a fejlettségüket tekintve az uniós átlag felett teljesítő régiókban a vállalatok több mint fele tervezi a digitális technológiák fokozott használatát,

míg a kohéziós támogatásokra jogosult régiókban ez az arány 42%.

Ez a digitalizációra való átállás nemcsak a világjárvány következményeire adott rövid távú válasz, hanem stratégiai lépés a versenyképesség növelése érdekében a pandémia utáni gazdasági környezetben.

Kihívások: Befektetési aránytalanságok és regionális egyenlőtlenségek

Bár az általános kép pozitív, az EIBIS adatai jelentős kihívásokat is feltárnak, különösen a kohéziós régiókban. A kevésbé fejlett régiókban működő vállalatok nehezebb üzleti környezettel szembesülnek, amelyet a közlekedési infrastruktúra hiányosságai, az energiaellátás problémái, a kereslet hiánya és a finanszírozási forrásokhoz való korlátozott hozzáférés nehezít.

Például a nagyvállalatok 55%-a és a kkv-k 60%-a jelentette, hogy az uniós támogatások rossz hozzáférhetősége akadályozza tevékenységüket, szemben a nem kohéziós régiókban mért 43% és 46%-kal.

A világjárvány tovább mélyítette ezeket a problémákat, mivel a vállalatok körülbelül egyharmada lemondta vagy elhalasztotta 2020-as befektetési terveit a Covid-19 miatt. Ez különösen aggasztó a kohéziós régiókban, ahol eleve kevesebb vállalat rendelkezett befektetési tervekkel:

a kevésbé fejlett régiókban a vállalatok mindössze 79%-a tervezett beruházásokat, szemben a nem kohéziós régiók 87%-ával.

Az EIBIS adatai szerint a kevésbé fejlett térségek vállalatai gyakran alulbefektetettnek érzik magukat. A kevésbé fejlett régiók vállalatainak közel ötöde (19%) úgy véli, hogy az elmúlt három év befektetései nem feleltek meg az igényeknek, szemben a nem kohéziós régiók 13%-ával. Ez a befektetési hiány azzal is összefügg, hogy

a kevésbé fejlett régiókban a vállalatok kisebb arányban működnek teljes kapacitással (52%), mint a nem kohéziós régiókban (61%).

A járvány rávilágított a hosszú távú problémákra

Az EIBIS adatai szerint az EU vállalatainak 40%-a számít arra, hogy a világjárvány hosszú távú hatással lesz termékeikre és szolgáltatásaikra. A nem kohéziós régiók vállalatai azonban optimistábbak a digitalizáció tekintetében, ahol 54%-uk tervezi a digitális technológiák fokozott használatát, szemben a kohéziós régiók 42%-ával.

A kevésbé fejlett régiók vállalatai kevésbé hajlandók hosszú távú befektetési terveket készíteni.

A vállalatok 14%-ának egyáltalán nincsenek befektetési tervei, míg a nem kohéziós régiókban ez az arány 11%.

A leggyakrabban említett prioritás a meglévő kapacitások cseréje, míg a második legfontosabb cél az új termékek és szolgáltatások fejlesztése. A világjárvány által sújtott vállalatok, különösen a kevésbé fejlett régiókban, nagyobb valószínűséggel terveznek új termékeket és szolgáltatásokat fejleszteni.

Decemberi előfizetői eseményünkön a magyar gazdasági kilátások, a forintárfolyam várható alakulása és a befektetési lehetőségek kerülnek terítékre, miközben a szakértők Donald Trump esetleges visszatérésének gazdasági hatásait is bemutatják.

A felmérés jelentős regionális különbségeket mutat az innováció és a digitalizáció terén. Az uniós átlagnál fejlettebb, így kohéziós támogatásban nem vagy csak kisebb arányban részesülő régiókban működő vállalatok nagyobb valószínűséggel végeznek kutatás-fejlesztési tevékenységet, és magasabb arányban vezetnek be új termékeket, folyamatokat és szolgáltatásokat. Ezzel szemben a kohéziós régiókban kisebb arányban fordítanak beruházásokat innovációra.

Például a nem kohéziós régiók nagyvállalatai beruházásaik 10%-át kutatás-fejlesztésre fordították, míg ez az arány a kevésbé fejlett régiókban mindössze 6%.

A digitális technológiák alkalmazása szintén régiónként eltérő. A nem kohéziós régiókban több vállalat alkalmaz többféle digitális technológiát, míg a kohéziós régiókban ez az arány alacsonyabb. A digitális technológiák elterjedése vegyes hatást gyakorolhat a foglalkoztatásra, mivel az automatizációt bevezető vállalatok magasabb arányban várnak csökkenést a foglalkoztatottak számában.

Az EIBIS által feltárt kihívások megoldásához a következő javaslatokat teszi az Európai Beruházási Bank:

  1. Befektetési környezet javítása: A strukturális problémák, például a közlekedési és energetikai infrastruktúra fejlesztése alapvető fontosságú.
  2. A finanszírozás feltételeinek javítása: Könnyebb hozzáférést kell biztosítani kedvezményes hitelekhez, támogatásokhoz.
  3. Digitalizáció és innováció ösztönzése: K+F támogatása, valamint átképzési programok indítása szükséges.
  4. Az éghajlatváltozás kezelésére irányuló beruházások támogatása: Energiahatékonysági és klímavédelmi programok.

Mindezek szerepelnek az EU két kohéziós reformcsomagjában, valamint a versenyképességi problémákat kezelni hivatott Draghi- és Letta-féle ajánlásokban is. A december 1-én felállt új Európai Bizottság nemrég kiszivárgott politikai menetrendjében a digitalizációs és innovációs fejlesztési programok szerepelnek is, továbbá a tőkepiaci unió (CMU) és a befektetéstámogató bürokráciacsökkentő csomagok a novemberi uniós csúcson is elfogadott Budapesti Nyilatkozatban is szerepelnek. Igaz, utóbbi egyelőre kötelező teljesítési menetrendet még nem határozott meg.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az Európai Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.
Kiszámoló

Így ne menj csődbe karácsonykor sem

Ezt a cikket 11 éve irtam, Levente kérte, hogy jelenjen meg újra, mert neki úgymond nagyon betalált a mondanivalója. Ezen ne múljon semmi. Nyakunkon a karácsony, az emberek mérgezett egerek módj

Holdblog

Zsiday Viktor: Mekkora kamat kell??

A gazdasági csúcsminiszter szereti hangoztatni, hogy alacsonyabb kamatszint kell Magyarországon, mert akkor nagyobb lesz a növekedés. Eközben azt is el szokták mondani a kormány tisztvise

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Három nap alatt elesett egy kétmilliós nagyváros – Itt mégis mi történik?

Vezető modellező – Piaci kockázat

Vezető modellező – Piaci kockázat
Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Kereskedés a magyar piacon kezdőknek

Minden, amit a hazai parkettre lépés előtt tudni érdemes.

Ez is érdekelhet
Nagy hír Brüsszelből: sok százmilliárd forintnyi EU-pénz jöhet karácsonyig