Piotr Serafin, az Európai Bizottság költségvetési, csalás elleni és közigazgatási biztosa találkozott Bóka János európai ügyekért felelős miniszterrel, hogy megvitassák a magyar kormány által benyújtott törvénymódosítást a közérdekű vagyonkezelő alapítványokról (kekva).
A módosítás célja, hogy kezelje az uniós feltételességi rendelet alapján felmerült összeférhetetlenségi aggályokat. Mint ismert, korábban a modellváltott egyetemek fenntartását átvevő vagyonkezelő alapítványok kuratóriumába egyszerű kinevezéssel, életfogytig tartó mandátumra aktív politikusokat is ki lehetett nevezni.
Emiatt az Erasmus- és Horizon-programokból is kitiltották a modellváltott magyar egyetemeket és kutatóintézeteket.
Az Európai Bizottság kérésére azonban november elején a politikusokat és a közhatalmi szerveket kitiltották a kuratóriumokból, valamint az elfogadott jogszabályban minden alapítványi vezetőt csak egyszer lehetne újraválasztani egy hatéves mandátumra.
A kormány tegnap megküldte értékelésre az elfogadott törvényt. A Bizottság egy hónapon belül dönt arról, hogy a változtatások elegendőek-e a kekvá-kra vonatkozó korlátozó intézkedések enyhítéséhez vagy fenntartásához
– közölte a Portfolio megkeresésére az Európai Bizottság. Mint jelezték: ez az időkeret indokolt esetben meghosszabbítható.
Minister for European Affairs of Hungary notified amendments to the Act on Public Interest Trusts. This notification does not relate to the frozen Cohesion & RRF funds. Its not quite what we were hoping for. @JanosBoka_HU
— Piotr (Serafin) December 3, 2024
A találkozón arról is szó volt, hogy a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz forrásai továbbra is zárolva maradnak, amíg Magyarország nem teljesíti maradéktalanul a feltételességi rendelet követelményeit.
Maga a Serafin az X-en azt írta, hogy ez a lépés nem függ össze a befagyasztott kohéziós és rrf-források feloldásával.
Ez nem egészen az, amit reméltünk
– írta a brüsszeli politikus.
Egy területen viszont már biztosnak látszik az uniós források elvesztése: amint arról írtunk, ha a jogállamisági eljárást nem tudja év végéig lezárni a kormány, akkor az n+2 költségvetési szabály miatt a kohéziós alapokból Magyarország akár 1 milliárd eurónyi forrást veszíthet el. Ezen kívül a menekültügyi eljárásokkal kapcsolatos Európai Unió Bírósága által hozott ítélet értelmében 200 millió eurónyi bírságot, valamint a napi 1 millió eurós büntetésből feltorlódó összeget is elvonják a magyar kohéziós kifizetésekből.
Bóka János kedden Brüsszelben még három másik bizottsági vezetővel, Roxana Mînzatu oktatásért, munkahelyekért, szociális jogokért és demográfiáért felelős alelnök asszonnyal, Magnus Brunner belügyekért és migrációért felelős és Michael McGrath demokráciáért, az igazságügyért, a jogállamiságért és a fogyasztóvédelemért felelős biztossal is találkozott.
Címlapkép forrása: EU