A jogállamisági jelentés az EU éves monitoring ciklusának központi eleme, amelynek célja, hogy megelőző módon kezelje a jogállamisággal kapcsolatos problémákat, valamint elősegítse a párbeszédet mind uniós, mind nemzeti szinten – írják közleményükben.
Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az Európai Bizottság most nyilvános konzultációt az egyes tagállamokban, mivel úgy látják a célzott konzultációk értékes horizontális és ország-specifikus információkkal járultak hozzá a jelentésekhez.
A mostani konzultáció során a Bizottság elsősorban bírói szervezetek, civil szervezetek, nemzetközi intézmények, uniós ügynökségek és más érintett felek véleményére számít.
Az érdekelt felek január 24-ig tölthetik ki az online elérhető kérdőívet.
A jelentés célja, hogy megerősítse az EU tagállamainak demokratikus alapjait és ösztönözze a tagországok közötti együttműködést a jogállamiság fenntartása és fejlesztése érdekében. Az Európai Bizottság várakozásai szerint az összegyűjtött adatok elősegítik a jogállamiság aktuális kihívásainak pontosabb feltérképezését és kezelését, hogy elejét vegyek az olyan korrekciós intézkedéseknek, mint a Magyarország esetében alkalmazott kondicionalitási eljárás, amely miatt közel 9,5 milliárd eurónyi kohéziós forrás még elérhetetlen a magyar költségvetés számára.
Címlapkép forrása: EU