Az Európai Bizottság új vezetősége ambiciózus célokat tűzött ki a következő öt évre az ipar és a gazdaság versenyképességének növelése érdekében. Stéphane Séjourné, az Európai Bizottság új, iparpolitikáért felelős alelnöke hangsúlyozta, hogy az EU-nak proaktívan kell fellépnie, és olyan stratégiát kell követnie, amely megvédi iparágait a globális túlkínálattól és a kínai vagy amerikai szubvencionált termékek áradatától.
Ha az USA azt mondja, hogy »Amerika az első«, nekünk azt kell mondanunk: »Európa az első«
– jelentette ki Séjourné a Financial Times beszámolója szerint.
Séjourné legnagyobb félelme, hogy Európa a Donald Trump által megjósolt globális kereskedelmi háború „járulékos áldozatává” válhat.
Kiemelte, hogy ha a világpiacok bezárulnak, Európa nem maradhat az egyetlen nyitott piac, ami az EU belső termelését fenyegetné például Kína által.
Az új brüsszeli vezetés ezért arra törekszik, hogy stratégiai iparágak – például az acélgyártás, autóipar, légi közlekedés és zöld technológiák – fejlesztésére összpontosítson. „Támadó stratégiát kell alkalmaznunk, nem védekezőt” – tette hozzá.
Az új bizottság első 100 napjában meghatározza a kritikus szektorokat és új beruházási környezetet teremt az uniós tőkepiaci integráció révén.
Séjourné szerint az EU eddigi iparpolitikája nem volt koherens, és most szükség van egy egységes európai gazdasági doktrínára. Az iparpolitika kiemelten kezeli a tiszta technológiák integrálását a szennyező iparágakba, például hidrogén- és digitális technológiák alkalmazásával.
Az EU iparstratégiája súlyos csapást szenvedett el a Northvolt, az egyik legígéretesebb európai akkumulátorgyártó csődjével, amely jelentős veszteségeket okozott uniós befektetőknek és hitelgaranciáknak.
Séjourné kijelentette, hogy az EU nem hagyja magára az európai akkumulátoripari szereplőket, és továbbra is támogatja a szektor fejlődését a kínai szereplőkkel szemben.
„Nem szabad hagynunk, hogy egy technológiai probléma miatt minden, amit eddig elértünk, megsemmisüljön” – mondta.
Az „Európa első” stratégia célja, hogy az EU ipari és gazdasági függetlenségét erősítse, miközben nyitott marad a világpiacokra. Séjourné szerint az új iparpolitika hosszú távú célja, hogy versenyképesebb, fenntarthatóbb és innovatívabb gazdasági környezetet teremtsen az unióban.
Címlapkép forrása: EU