Az uniós tisztségviselők sajnálatukat fejezték ki Irakli Kobahidze miniszterelnök bejelentésével kapcsolatban, miszerint
a kormány 2028-ig felfüggeszti a csatlakozási tárgyalások megkezdését, továbbá az elutasítja az EU pénzügyi támogatását.
Emlékeztettek, hogy Georgia demokratikus visszalépése már idén júniusban a csatlakozási folyamat de facto leállításához vezetett, és a georgiai hatóságoknak közvetlenül juttatott uniós pénzügyi támogatás jelenleg szünetel.
"Az ország népe ismét az utcára vonult, hogy megerősítse az unós csatlakozásra irányuló törekvéseit. Az EU határozottan elítéli az európai és demokratikus jövőjükért kiálló békés tüntetők elleni erőszakot.
A kormány ezen intézkedései közvetlen következményekkel járnak a közös kapcsolatokra nézve
- figyelmeztettek.
Felszólítottak továbbá a hatóságokat a gyülekezési és véleménynyilvánítási szabadsághoz való jog tiszteletben tartására, valamint a békés tüntetőkkel, politikusokkal és a média képviselőivel szembeni erőszak alkalmazásának abbahagyására. Minden erőszakos cselekményt ki kell vizsgálni, és a felelősöket el kell számoltatni - hívták fel a figyelmet.
Az EU nevében aggodalmukat fejezték ki Georgia demokratikus visszalépése, és az a közelmúltbeli parlamenti választások előkészítése és lebonyolítása során elkövetett vélt szabálytalanságok miatt. Tbilisziben vasárnapra virradóra összecsapások törtek ki a rendőrség és kormányellenes tüntetők között. A tiltakozók immáron harmadik éjszaka gyülekeznek, miután a kormány úgy döntött, hogy felfüggeszti a csatlakozási tárgyalásokat. Georgia más városaiban is zajlanak tüntetések.
Georgiában októberben parlamenti választást tartottak, amelyen a hivatalos eredmények szerint a kormányzó Georgiai Álom - Demokratikus Georgia párt nyert, de
az ellenzék, élén az államfővel nem hajlandó elismerni az eredményt.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images