Brüsszelben felmerült, hogy az EEAS forrásait néhány régióban visszafognák, hogy más térségekben megerősíthessék az uniós jelenlétet. Ez létszámleépítéssel járna az uniós diplomáciában, főként a külképviseleteken. A tervezett változtatás az Európai Parlament szocialista képviselőcsoportjában komoly ellenállást váltott ki – számolt be a Politico.
A képviselők sürgős vitát követelnek Kallas főképviselővel, aki hivatalosan csak vasárnap veszi át hivatalát.
Az S&D frakció a közösségi médiában azt hangsúlyozta: "Erősebb uniós diplomáciára van szükség, több, nem pedig kevesebb forrással és emberi erővel."
A portugál külügyminiszter, Paulo Rangel, „megdöbbenéssel” fogadta a hírt, és aggodalmát fejezte ki az esetleges lépések miatt.
Pont az ellenkezőjét kellene tennünk
– nyilatkozta.
Rangel szerint az uniós külpolitikát nem szabad „visszavonni” vagy csökkenteni, hanem inkább racionalizálni és hatékonyabbá tenni a jelenlegi erőforrások felhasználását.
A kritikusok szerint a delegációk csökkentése ellentétes Ursula von der Leyen nemzetközi, Global Gateway programjának céljaival is, amely az EU infrastrukturális fejlesztéseit hivatott elősegíteni világszerte.
„Az EU globális jelenlétének csökkentése egyszerűen hibás elképzelés” – hangsúlyozta Rangel, aki reformokat sürgetett a források jobb kihasználása érdekében, de a létszámleépítést és a képviseletek bezárását nem tartja elfogadhatónak.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images